Gezegen oluşumu ilk kez görüntülendi

Reklam

Gezegen oluşumu ilk kez görüntülendi

Bilim dünyası gezegenimizden 450 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir objenin astronomi dünyasında yarattığı etkiyi konuşuyor. Bu objenin yeni görsellerini elde eden bilim insanları ilk defa oluşmakta olan bir gezegenin bu evresine tanıklık edildiği iddiasında. Şili'nin kuzeyinde Atacama Çölü'nde yüksek bir platoda bulunan astronomik interferometre özellikli radyo teleskobu Atacama Büyük Milimetre/Milimetre-altı Dizisi'nin (ALMA) 2014 yılında çektiği bu görüntü, bilim dünyasında bir süredir tartışmalara neden olmuştu.

1 milyar yaşında ve gezegenimizden 450 ışık yılı uzaklıkta bulunan bu objenin gaz ve tozdan oluştuğu ve HL Tauri isimli genç yıldızın yörüngesinde bulunan objebin içini görüntüleyemeyen uluslararası ekip sonunda merakla beklenen bu sorunun da cevabını buldu.

Söz konusu objenin daha detaylı görüntülerini elde etmek için çalışmalar başlatan ekip, bu kapsamda New Mexico'daki daha gelişmiş bir radyo teleskobundan yararlandı ve 450 ışık yılı uzaktaki cismin iç yapısını görüntülemeyi başardı.

"İLK DEFA BU AŞAMADAKİ BİR GEZEGENİ İNCELEME ŞANSINA SAHİBİZ"

Ekip adına açıklamalarda bulunan Max Planck Institute çalışanı Thomas Henning, söz konusu keşfin son dere önemli olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: "İncelediğimiz toz yığınının oluşmakta olan gezegenin ilk aşamalarını gözler önüne serdiğini düşünüyoruz. İlk defa oluşmakta olan bir gezegeni bu aşamadayken gözlemleme şansı yakaladık." New Mexico'daki radyo teleskobundan söz konusu objenin yeni görsellerini elde eden bilim insanları ilk defa oluşmakta olan bir gezegenin bu evresine tanıklık edildiğinin altını çiziyor.GEZEGENLERİ İNCELEMEK NEDEN YILDIZLARA ORANLA DAHA ZOR?

Yıldızlar kadar ışık vermediklerinden dolayı gezegenleri incelemek oldukça güç. Bu nedenle söz konusu araştırma bir ilk niteliğinde. Gezegeni mercek altına alan ekip, yaptıkları incelemeyi ve gezegenin oluşma evreleri hakkındaki tezlerini Astrophysical Journal Letters'ta yayınlayacak.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar