Ekran Kartı Nasıl Yüklenir

Reklam

Ekran Kartı Nasıl Yüklenir

Ekran kartı sürücüleri olan AMD, NVidia ve Asus kartlarını yüklemek için neler yapmak gerekir. İşte cevabı.

Sisteminizi yeni kurdunuz veya ekran kartınızı yeni aldınız ama nerden başlayacağınızı bilmiyorsunuz yada en son sürümünü yüklemek istiyorsunuz. Bu işi bir kaç dakika içerisinde halledeceksiniz.

Windows 10 gibi güncel bir işletim sistemi kullanıyorsanız, ekran kartınızın son sürücüleri otomatik olarak yüklenmiş olabilir. Ancak işleri kendi kontrolünüzde tutmak ve en güncel sürücüyü yüklediğinizden emin olmak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Ekran Kartı Kurulumu


Ekran kartınızın marka ve modelinden emin değilseniz, ücretsiz bir araç olan GPU-Z'yi kullanarak kartınızla ilgili teknik bilgileri görüntüleyebilirsiniz. GPU-Z'yi buradan indirebilirsiniz (açılan sayfada en üstteki bağlantıyı kullanabilirsiniz).

Kartınızın marka ve modelini öğrendikten sonra, üreticinize göre yükleme işlemleri, aşağıdaki gibi gerçekleşiyor.

AMD Ekran Kartı Sürücüsü Yükleme


AMD'nin destek sayfasını açtıktan sonra izleyebileceğiniz iki yol var. Dilerseniz kartınızın otomatik olarak algılanmasını sağlayan ve gerekli sürücüleri otomatik olarak yükleyen aracı indirebilir ve çalıştırabilirsiniz.

İkinci yol ise "Manually Select Your Driver" başlığı altından kartınızın türünü, modelini, serisini ve işletim sisteminizi seçerek gerekli sürücüyü indirmek. Seçiminizi yaptıktan sonra "Display Results" düğmesine tıklayın ve çıkan sonuçlardan uygun sürücüyü indirip, çalıştırın.

Asus Ekran Kartı Sürücüsü Yükleme


Asus ekran kartınızın sürücülerini asus.com/tr/support adresinden aratarak bulabilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Sayfa açıldıktan sonra üst taraftan "Sürücüler & Araçlar" sayfasına tıklayın ve gerekirse işletim sisteminizi seçerek "VGA" başlığı altından sürücüleri indirin. Birden çok sürüm görüyorsanız, tarihi bugüne en yakın olan sürücüyü indirmeye dikkat edin.

Nvidia Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Yüklenir?


Kartınız NVidia ise bu sayfaya giderek ekran kartınızın detaylarını seçin veya "Option 2" altındaki aracı indirerek kartınızın ve sürücünüzün otomatik olarak belirlenmesini sağlayın.

İlk yolu tercih ettiyseniz, ekran kartınızın türü, modeli gibi bilgileri GPU-Z'de gördüğünüz bilgilerle doldurmanız gerekiyor. İşletim sisteminizi ve mimariyi (32-bit veya 64-bit) doğru seçtiğinizden emin olduktan sonra, sürücü dilini seçin ve "Aramaya Başla" düğmesine basın.

Size en uygun olan sürücüyle ilgili bilgiler ekrana gelecek. Artık İndir düğmesine tıklayarak sürücünüzü bilgisayarınıza indirebilirsiniz.