Bilgisayarların Önemli Eksiği Gideriliyor Bilgisayarların Önemli Eksiği Gideriliyor

Bilgisayarların Önemli Eksiği Gideriliyor

Microsoft, gelecekte sunulacak windows 10tabanlı dizüstü bilgisayarlar için donanım gereksinimlerini artırıyor. Bundan böyle dizüstülerde dokunmatik yüzeyler (touchpad) çok daha hassas olmak zorunda!

Microsoft, Çin’de gerçekleştirilen WinHECkonferansında Windows 10 dizüstü bilgisayarlar için daha performanslı ve hassas dokunmatik yüzeylerin sunulmak zorunda olacağını dile getirdi. Windows 10’un son sürümüyle birlikte hareket tabanlı özelliklerin gelmesi sebebiyle bu tür yüzeylerin bir gereklilik olduğunun altı çiziliyor. Bu anlamda bir PC’nin dokunuşları birçok yönden hissetmesi şart olarak görülüyor.


Şimdiye kadarki standart dokunmatik yüzeylerle bu dokunuşların algılanmasının mümkün olmadığı vurgulanırken şirketin Precision Touchpad adını verdiği Teknolojisini geliştirerek getirmesinin, birçok markanın yıllardır Windows tabanlı dizüstü bilgisayarların önemli bir handikapı için çözüm niteliğinde olacağı belirtiliyor.

Apple MacBook dizüstü bilgisayarlarda yer alan dokunmatik yüzeylerin oldukça hassas olduğu ancak birçok dizüstü bilgisayardaki bu yüzeyin uzun süre bOyunca adeta MacBook’lardakiyle kıyaslanamaz olduğu bir gerçek.

Öte yandan bu gerekliliğin tüm Windows dizüstüler için olmadığını belirtmek gerekiyor. Windows Donanım Uyumluluğu programı dahilindeki Windows 10 için hazırsertifikasyonunu almak isteyen şirketler Precision Touchpad teknolojisine uyumlu dokunmatik yüzeyler sunmak zorunda. Bu anlamda daha çok büyük markaların bu sertifikayı almak için teknolojiye uyumluluk göstermek isteyecekleri açık.

Şu an için Precision Touchpad standardına uygun dizüstü bilgisayarlar ise şu şekilde:

- Acer: Aspire R 15 R5-571T-57Z0

- ASUS: ROG GL502VT, Q534UX, Q324UA, Q304UA

- Dell: Inspiron 13,Inspiron 15, Inspiron 17, Latitude 12, Latitude 14, XPS 13, XPS 15

- Lenovo: Yoga 910

- Samsung: ATIV Book 9 Spin, Galaxy TabPro S, Notebook 7 Spin

Tabii ki Type Cover’lı Microsoft Surface ve Surface Book, Precision Touchpad teknolojisine çoktan hazır olarak sunuldu. Surface Book’un dokunmatik yüzeyinin oldukça başarılı olduğu da kabul edilmiş durumda.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar