Chrome'nin Yeni Sürümü Hazır

Reklam

Chrome'nin Yeni Sürümü Hazır

Google, geçtiğimiz Mayıs ayında yaptığı bir duyuruyla Chrome tarayıcısında zaman içerisinde Flash'ı geride bırakarak onun yerine HTML5'i bir standart haline getireceğini açıklamıştı. Chrome tarayıcı bu dönüşüm kararının ardından şimdi; henüz yayınlanan Chrome 55 sürümü ile birlikte, bir site yalnızca Flash tabanlı olmadığı ya da web üzerindeki en çok ziyaret edilen 10 siteden biri olmadığı müddetçe HTML5'i varsayılan hale getirdi. Kullanıcıların Chrome üzerinde ziyaret ettikleri site bu istisnai durumların geçerli olduğu sitelerse onları ziyaret ettiklerinde Flash'ı aktive etmeleri gerekecek.

Tarayıcının uzun bir süredir HTML5'i varsayılan olarak kucaklamaya hazırlandığı biliniyor. Chrome'un iki önceki sürümünde Google'ın "sahne arkasında" çalışan Flash'ı engellemeye başlamasının ardından HTML5'in daha hızlı yüklenmesi, daha iyi güvenlik ve ortalama olarak daha gelişmiş bir performans sunması değişimin ayak sesleri olmuştu. Chrome 55'e gelen bu yeni güncelleme ayrıca metin bloklarının ve satırların görünümüne yardım eden CSS otomatik tirelemeyi de içeriyor.

Android kullanıcıları için de bu yeni sürüm web sayfalarının, görsellerin ve videoların çevrimdışı görüntülenebilmesi gibi özellikler getiriyor. Halihazırda Mac, Windows ve Linux kullanıcıları için masaüstünde sunulmaya başlayan Chrome 55'in mobil sürümünün de yakında gelmesi bekleniyor.

Eğer otomatik güncelleme özelliği aktifse, masaüstü Chrome tarayıcınız zaten otomatik olarak güncellenecektir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar