Android İşletim Sistemi Kullananlar Dikkat! Android İşletim Sistemi Kullananlar Dikkat!

Android İşletim Sistemi Kullananlar Dikkat!

Android'de yeni skandal ortaya çıktı. 4000'den fazla uygulamada var. Google Play Store'nin denetimlerinin yetersiz olmasından dolayı kötü yazılımlara davetiye çıkarıyor. Son iddiaya göre 4000'den fazla uygulama da kullanıcıların sesini kaydettiği ortaya çıktı. Android, şimdi gizli ses kaydı yapan uygulamalar ile çalkalandı. Açıklamalara göre Google Play Store üzerinde 4.000'den fazla uygulama kullanıcıların seslerini gizlice kaydediyor.
Lookout tarafından yapılan araştırmada; Play Store'da 1.000 - 5.000 arası indirme sayısına sahip olan 4.000'den fazlauygulamanın; ses kaydetme, rehberdeki telefon numaralarını alma, arama yapma, mesaj gönderme ve Wi-Fi erişim noktalarının bilgilerini öğrenme gibi işlemleri izin almadan yaptığı ortaya çıktı.
Bu uygulamalardan çoğu direkt uygulama üzerinden casusluk işlemini yapıyor, geri kalanlar ise 3. parti bir uygulamayükleyerek bu işlemi gerçekleştiriyor. Eğer cihazınızda Anti-Virüs yazılımı yoksa bu uygulamaları kurduğunuzda, cihazınızın kontrolünü hackerların eline verdiğinizden haberiniz olmuyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar