iOS 11 ile Safari'ye Yeni Özellikler Yolda! iOS 11 ile Safari'ye Yeni Özellikler Yolda!

iOS 11 ile Safari'ye Yeni Özellikler Yolda!

Google, web sitelerindeki metin odaklı içeriklere hızlı ulaşabilmek için kullanıcı dostu AMP'i mobil platformlarda kullanıyor. Google üzerinden arattığınız içeriklere, eğer AMP desteki internet siteleri üzerinden ulaşırsanız, otomatik olarak önce o linkteki metinler yükleniyor. Yani sitenin AMP sürümü açılıyor.

AMP sürümünden çıkmak için ise Safari'de yer alan bağlantı simgesine tıklayabiliyorsunuz. Eğer AMP'de açılan sayfayı iMessage, Messenger veya WhatsApp gibi uygulamalar ile paylaşmak isterseniz, karşı tarafa sayfanın AMP linki gönderiliyor.

Apple, bunun önüne iOS 11 ile geçmeyi hedefliyor. Bir sitenin AMP sürümünü paylaşmak istediğinizde, link otomatik olarak AMP'den ayrıştırılıyor ve yalın hali paylaşılıyor. Apple'ın bu konuda işinin çok zor olduğu söyleniyor. Çünkü her sitenin AMP formatı aynı olmayabiliyor. Bakalım Apple bu konuda nasıl bir başarım sağlayacak? 


iOS 11 güncellemesini Eylül ayının ikinci haftasında; iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, 12.9 inç iPad Pro, 2. nesil 12.9 inç iPad Pro, 1. nesil 10.5 inç iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro, iPad Air 2, iPad Air, iPad 5. nesil, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2 ve iPod Touch 6. nesil modellerinin alacağını belirtelim.

Yorum Gönder

0 Yorumlar