Akıllı Telefonlarda ki Çift Kamera Ne İşe Yarar? Akıllı Telefonlarda ki Çift Kamera Ne İşe Yarar?

Akıllı Telefonlarda ki Çift Kamera Ne İşe Yarar?

Son dönemlerde akıllı telefon üretici firmaları ard arda cihaz çıkarmaya başladılar. Son zamanlarda dikkat çeken şey ise akıllı telefonlarda ki çift kameralar. Peki ne işe yarar bu çift kameralı telefonlar? Aslında bir telefonda çift kamera yeni bir şey değil , iphone için yeni olan bu teknoloji daha önce HTC , Sony gibi markalar tarafından kullanıldı. Çift kameranın teknoloji literatüründeki adı dual kamera . ABD ingilizcesinde dual yerine stereo kamera olarak ta adlandırılıyor. Çift kamera 1950 yıllarında daha gerçekçi görüntüler elde etmek için geliştirilen bir teknoloji. Cisimler arasındaki hassasiyeti ve renk tonunu hatta açısını değiştirip üst üste bindirerek çekilen görüntüler tıpkı insan gözünün gördüğü gibi yakınlık uzaklık hissinin bulunduğu görüntüler oluşturuyor. Aşağıdaki resim gibi.

Mesela insan gözleri aynı renk tonunda ve açısında değildir. Dolayısıyla cisimlerin detaylarını daha rahat kavrar ve perspektif özelliği kazandırır . Beyaz bir duvara önce sağ sonra sol gözünüzle bakın . Göreceksiniz ki iki gözünüz de aynı beyaz tonuna sahip değil. Ya da bir gözünüzü kapatıp masadaki bir cismi tek hamlede hızlıca kapmaya çalışın , tereddüt içinde kalacaksınız o cismin uzaklığını hesaplayamadığınız hissine kapılacaksınız. 

Kısaca özetlemek gerekirse;
  • Farklı renk tonları ve açılarıyla resim alındığı için görüntülerde 3D ve gerçeklik artar.
  • Kameranın fokus ve makro değerleri artar.
  • Kamera hassasiyeti artar
  • Poz alma hızı artar 
  • Netleme ve AF değerleri , ISO değerleri daha başarılı sonuçlar verir
  • Resimdeki konuda yer alan renkli tonlar ile siyah beyaz tonlar arasındaki keskinlik artar. Böylece resim kalitesi artmış olur.
  • Resimlerde derinlik hissi ve konstrat bariz belli olur.
  • Kameranın bir tanesi ışık ölçümü ile meşgul olurken diğeri fokus yapar bu da çekim hızını arttırır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar