Bazı GSM Operatörlerinin Maliye Bakanlığı Tarafından İncelemeye Alındı Bazı GSM Operatörlerinin Maliye Bakanlığı Tarafından İncelemeye Alındı

Bazı GSM Operatörlerinin Maliye Bakanlığı Tarafından İncelemeye Alındı

Maliye Bakanlığı'nın yapmış olduğu açıklamaya göre, bazı GSM operatörlerini incelemeye aldığını duyurdu. WhatsApp gibi uygulamalar üzerinden konuşmaları gerekçe göstererek telefon faturlarında %25 ÖİV'ye tabi konuşma ücreti yerine %5 vergiye tabi internetin payını şişirdiği iddiası üzerine GSM operatörleri inceleme altına alındı. Bu söylemler üzerine harekete geçen Maliye Bakanlığı müfettişlerinin, bir GSM operatöründe inceleme başlattığı ortaya çıktı. Daha sonrasındaysa tüm operatörlerin inceleme altına alındığı kaydedildi.

Yürürlüğe göre cep telefonu görüşmelerinden yüzde 25, data ve internet hizmetlerinden yüzde 5 oranında özel iletişim vergisi ve yüzde 18 oranında Katma Değer Vergisi alınıyor.

Bazı operatörlerin ise buna ilave olarak müşterilerden herhangi bir talep gelmediği halde elektronik yayın abonesi olmuş gibi işlem yaptığı ve faturanın bir kısmını sadece %1 KDV'nin ödendiği elektronik yayın olarak gösterdiği belirtildi.

HaberTürk'te yer alan bir habere göre telefon faturasını gönderen bir vatandaş, kendisinin hiçbir talebi olmadığı halde 145.20 TL'lik cep telefonu faturasının 15.1 TL'lik kısmının 'elektronik yayın bedeli' olarak gösterildiğini vurgulandı.

Yorum Gönder

0 Yorumlar