Android'de Bankacılık İşlemi Yapmak Ne Kadar Güvenli Android'de Bankacılık İşlemi Yapmak Ne Kadar Güvenli

Android'de Bankacılık İşlemi Yapmak Ne Kadar Güvenli


Akıllı telefonlar hayatımıza gireli bir çok şey değiştirdi. Artık bu cihazlarla her türlü işlerimizi buradan yapabiliyoruz. İnternette gezinmek sosyal medyada paylaşımlarda bulunmak ve hatta alışverişleri bile buradan yapıyoruz. Peki bu cihazlarla alışveriş yapmak ne kadar güvenli? 
Avast; Wells Fargo, Chase, Citibank ve DiBa (eski adı ING) gibi büyük bankaların müşterilerini hedef alan yeni bir malware'in ayrıntılarını içeren yeni bir rapor yayınladı. Rapora göre; birkaç farklı ülkedeki bu bankaların müşterileri, Google Play'den geç de olsa kaldırılan kötü amaçlı yazılımlardan etkilenmiş.
Zararlı BankBot kodu, el feneri uygulamaları gibi görünen uygulamalarda yer alıyor. Daha önce buna benzer bir olay Solitaire ve Cleaner uygulamalarında yaşanmıştı. Kötü bu amaçlı yazılım, bankaların uygulamalarına entegre olarak karşınıza sahte bir kullanıcı arayüzü açıyor. Siz bu bankanın kullanıcı arayüzü diye şifrenizi ve bilgilerinizi girdiğinizde; bu bilgiler otomatik olarak hackerların eline geçiyor. Özellikle iki faktörlü güvenlik doğrulaması kullanmayanlar, hesaplarının bir anda boşaldığını görebilir.
Avast, BankBot'un bu yeni sürümünün, Erişilebilirlik hizmeti aracılığıyla arkaplanda tıklama gerçekleştirme yeteneğine sahip olduğunu dile getiriyor. Ancak bunun için Google önlem almış. Bu sayede BankBot'un yeni sürümü güncel Android işletim sistemlerinde çalışmıyor. 

Zararlı yazılım BankBot'u içeren yazılımların Play Store'dan kaldırıldığısöyleniyor. Ancak Avast; Google PlayProtect sisteminin bu uygulamaları nasıl onayladığını anlayamadığını belirtiyor. Çünkü BankBot zararlı yazılımını içeren uygulamalar bilinmeyen kaynaklardan başka bir uygulama yüklemek için kodu yürütüyor.
Buradan Google Play Protect sisteminin pek de güvenli olmadığını çıkarabiliriz. 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar