Küresel Isınmaya Karşı Kızartma Yağları Küresel Isınmaya Karşı Kızartma Yağları

Küresel Isınmaya Karşı Kızartma Yağları

Yapılan araştırmalara göre kızartma yağları  hava yoluyla küresel Isınmayı kontrol altına alıyor. Readingsitesi'nde çalışan bilim adamlarının yaptığı araştırma, kızartma sırasında açığa çıkan yağ asidi moleküllerinin, atmosferik damlacıklar içinde üç boyutlu kompleks yapılar haline getirdiğini gösterdi.
Bilim adamları, atmosferde normalden daha fazla kalan bu damlacıkların, iklim üzerinde serinletici etkisi olabilecek bulutların oluşumuna katkı sağlayabileceğini tahmin ediyor.

Çalışmanın lideri Dr. Christian PfrangBu damlacıklar içinde oluşan üç boyutlu kompleks yapıların, atmosferde daha uzun süre kalabildiğini fark ettik. Bu yapılar, son derece yapışkan olması dolayısıyla bir su damlacığı gibi değil daha çok bal gibidir ve damlacığın içindeki oluşumlar yavaşlayacaktır. Bunlar, oksidasyona dayanıklıdır, bu yüzden etrafta daha uzun kalırlar ve böylece bulut oluşumu daha kolay olacaktır. değerlendirmesinde bulundu. Pfrang, konuyla ilgili daha fazla araştırmaya gerek olduğunu da sözlerine ekledi.

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

  1. Nasıl yani artık kızartmaları dışarıda yapalım ozaman Atmosfere faydası varsa :D

    YanıtlayınSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)