Mavi Balina Oyununu Durdurmak İçi Bakanlık Harekete Geçti Mavi Balina Oyununu Durdurmak İçi Bakanlık Harekete Geçti

Mavi Balina Oyununu Durdurmak İçi Bakanlık Harekete Geçti

Geçtiğimiz günlerde Ordu'nun Altınordu ilçesinde mavi balina isimli oyun yüzünden 17 yaşındaki bir genç intihar etmişti. Buna karşılık olarak bu oyunun yasaklanması için bakanlık harekete geçti. 

Ulaştırma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından Mavi Balina oyununa karşı üç koldan çalışma başlatıldı. Bunların yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü oyunla bağlantılı olanları takibe alacağını duyurdu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, oyunun kişiler arasında paylaşılan linkler ile yayıldığına dikkat çekerken velileri de bu tarz tehlikelere karşı bilinçliolunması ve ailelerin çocuklarının internet kullanımını denetlemesi konusunda uyardı.

Oyunun içine düşen kişileri bir takım tehditlerle korku ve şiddet temalı görevlerin yapılmasına zorlanırken ruh sağlığının bozulması hedefleniyor. Sonucunda kişileri intihara sürükleyen oyunu yönetenlere ise ağır cezalar verileceği açıklandı. BTK tarafından yapılan incelemelerde oyunun sabit bir adresi, konumu olmadığı için engellenmesinin oldukça zor olduğu belirtildi. Bir “Oyun Yöneticisi” tarafından gizlice gönderilen linklerle oynatılan oyunun önlenmesi için ilk ciddi adımlar atıldı.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar