Saniyede 25 Milyon Kare Kaydeden Kamera Tank Mermisini Takip Ediyor. (Video)

Reklam

Saniyede 25 Milyon Kare Kaydeden Kamera Tank Mermisini Takip Ediyor. (Video)

Piyasada saniyede 25 milyon kare video çekebilen “yavaş çekim kamera modelleri” bulunuyor. Bu kameralar ile normalde göremediğimiz detaylar kayıt altına alınabiliyor. Örneğin bir tankın mermisi çıkış anıyla beraber görüntülebiliyor. Söylendiği kadarıyla bir tank mermisi saniyede tam 1.500 metre hızla ilerliyor. Bu hıza kamera ile ulaşıp takip etmek ise kesinlikle mümkün değil. Bunu yapmanın yolu ise aynalardan geçiyor. 

Konu hakkında bir video hazırlayan “Curious Droid” kanalı, tekniğin detaylarına iniyor. Geliştirilen mekanik sistemler, aynaları bir tank mermisinin hızına çıkartabiliyor. Bu sayede kamerayı değil aynayı hareket ettirerek saniyede 1.500 metre hızla ilerleyen mermi takip edilebiliyor. Günümüzün modern kameralarından Cordin Model 510, örneğin saniyede 20 bin devir hareket kabiliyeti bulunan bir aynayla geliyor. Saniyede 25 milyon kare çekim yapabilen kamera, bu hızda dahi 616×920 piksel çözünürlük verebiliyor.

Yavaş çekim kameralar bu çekim güçleri sayesinde birçok bilimsel deneyin merkezinde yer alıyor. Bilim insanları silah dışındaki alanlarda da bu kameralardan yararlanıyor ve detaylara yakından bakabiliyor. Bu teknik doğrultusunda hazırlanan ilk yavaş çekim kameralardan bir tanesinin ise ikinci dünya savaşı döneminde hazırlanan C4 olduğu söyleniyor. Hareketli bir aynaya ve toplam 2.000 kg ağırlığa sahip olan kamera, saniyede 7 milyon kare kayıt yapabiliyordu.