Google Translate(Çeviri)'de Şoke Eden İsrail Propagandası Google Translate(Çeviri)'de Şoke Eden İsrail Propagandası

Google Translate(Çeviri)'de Şoke Eden İsrail Propagandası

Google Translate üzerinden Somali dili seçilerek sırayla ‘pe pe pe pe’ yazmaya başladığınızda İsrail propagandası içeren bir çok farklı ifade ortaya çıkıyor.
Google’ın çeviri sitesi,' google translate'te garip bir durum ortaya çıktı. Sosyal medya kullanıcıları tarafından keşfedilen ilginç olay büyük tepkiler çekmeye başladı. Somali dilinde arka arkaya ‘pe pe pe pe’ yazdığınız zaman karşılaşılan İsrail ile ilgili gittikçe garipleşen cümleler ortaya çıkıyor.
İlk olarak 3 hafta önce yayınlanan bir YouTube videosuyla gündeme gelen konu üzerine Reddit isimli sitede tartışmalar başladı. Somali dili seçilerek arka arkaya yazılan ‘pe pe pe pe’ler bir çok dilde aynı anlama gelen sonuçlar veriyor. Bu sonuçlardan bazılarında ‘İsrail topraklarında yaşayan bütün ulusların bir halkı’, ‘Amerika Birleşik Devletleri'nin babası |’, ‘Ehud halkına ibadet etmek ve İsrail halkından hoşlanmak istiyorum’ gibi cümleler bulunuyor.
ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıklamıştı. Bunun üzerine Google’da Kudüs araması yapıldığı zaman İsrail’in başkenti sonucu da çıkıyordu.
İSRAİL PROPAGANDASI İDDİASI

Bu konu hakkında Google tarafından henüz bir açıklama yapılmadı. Bazı sosyal medya kullanıcılar bunun bir şaka olduğunu söylese de çoğu kullanıcıya göre ortaya çıkan sonuçlar İsrail’in propagandası olarak yorumlanıyor.
Google ise çıkan bu çeviri sonuçları ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Yorum Gönder

0 Yorumlar