Kırılmaz Cam Koruyucusu Bakanlıktan İnceleme Kırılmaz Cam Koruyucusu Bakanlıktan İnceleme

Kırılmaz Cam Koruyucusu Bakanlıktan İnceleme

Akıllı telefon aksesuarları artık akıllı telefonlar kadar önem taşımaya başladı. Son zamanlarda satılan kırılmaz cam adı altında satılan akıllı telefon ekran filmleri kullanıcıların kabusu olmuş durumda. Kırılmaz diye aldıkları ekran koruyucularının kırılmasından dolayı, tüketiciler Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü'ne şikayette bulundu.
Şikayetler üzerine Gümrük Bakanlığı ilk olarak Ankara’da baskın denetimler yaptı. Bu denetimler sonucunda ürünlerden alınan numuneler test için laboratuvara gönderildi. Testlerden çıkacak sonuçlara göre; kırılmaz ekran koruyucuların toplatılması kararı alınacak ve ithalatı ve üretimi de durdurulacak.
Yetkililer konuyla ilgili olarak; "Ürünlerden güvensiz olanlar tespit edilirse toplanması, imhası, ithalatçı ve üreticilerine idari para cezası verilmekte; cezalar kamuoyuna ilan edilmektedir. Cep telefonu aksesuarları yakın bir zamanda İthalatta Risk Esaslı Denetim Sistemine (GTB-İRİS) de dahil edildi. Böylece 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren sadece piyasada değil; ithalat aşamasında da denetlenecek" açıklamasında bulundu.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar