AFAD Deprem Sorgulama Özelliğini Kullanıma Sundu AFAD Deprem Sorgulama Özelliğini Kullanıma Sundu

AFAD Deprem Sorgulama Özelliğini Kullanıma Sundu

Altüst soy bilgisi sorgulama hizmetinden sonra Türk halkını yakından ilgilendiren bir hizmet daha bugün kullanıma sunuldu. Afet ve Acil Durum Başkanlığı bugün "Deprem Sorgulama" hizmetini duyurdu. Deprem Sorgulama hizmeti sayesinde evinizin deprem riskini dakikalar içerisinde öğrenebiliyorsunuz.

Diğer hizmetler gibi E-Devletüzerinden kullanıma sunulmayan Deprem Sorgulama, AFAD'ın sitesiüzerinden kullanılabiliyor. AFAD'ın Deprem Sogulama sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Sayfayı açtıktan sonra evinizin adresini eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra, güncellenen depremharitası bilgilerine göre bölgenizin deprem riskinde olup olmadığını görebileceksiniz.

Deprem haritasının yeniden belirlenmesi hakkında konuşan AFAD Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar, "Eskiden mühendisler hesaplamaları kendileri yapıyordu. Örneğin 1. ve 2. bölge arasında kalan yerleşim yerlerinde, 1’i baz alınca farklı değerler ortaya çıkıyor, bina maliyetleri artıyordu. Artık hesaplamayı program otomatik olarak yapacak ve tartışmaya yer kalmayacak” dedi.

Yorum Gönder

0 Yorumlar