E-Devlette Miras Sorgulama Sistemi Geldi

E-Devlette Miras Sorgulama Sistemi Geldi

E-Devlette Altsoy Üstsoy uygulamasından sonra Miras Sorgulama Sistemi vatandaşların kullanıma sunuldu.Adalet Bakanlığı'nın sorumluluğu altında olan mirasçılık belgesini almak için miras bırakan vatandaşın T.C. kimlik numarasını sisteme girmeniz yeterli.

Miras bırakan vatandaşın T.C. kimlik numarasının sisteme girilmesinin hemen ardından UYAP'ta gerekli sorgulama gerçekleştiriliyor. Sorgulama yaklaşık 1 dakika sürüyor. Sorgulamanın ardından mirasçılık belgeniz de alınabilir duruma geliyor. 

Bahsi geçen hizmetin devreye alınması üzerine açıklamada bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan yetkili kişiler konuyla ilgili; Yargı birimlerinden alınan Mirasçılık Belgesi Verilmesi talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için Mirasçılık Belgesi Verilmesi talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan Mirasçılık Belgesi Verilmesi ve Mirasçılık Belgesinin İptal kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir. açıklamasını yaptılar. Sorgulamayı burayı tıklayarak kolaylıkla yapabilirsiniz.


Soyağacı Sorgulama İçin Tıklayınız.

Yorum Gönder

0 Yorumlar