Blim Dünyası O Fotoğraflara Şaşkınlıkla Bakıyor Blim Dünyası O Fotoğraflara Şaşkınlıkla Bakıyor

Blim Dünyası O Fotoğraflara Şaşkınlıkla Bakıyor

Bazı dev çukurların ne zaman ve nasıl oluştuğu bilinmezken, sayıları da artıyor.


Sibirya'da bulunan Batagaika Kriteri devasa bir alanı kaplıyor. 1960'lı yıllarda çökmeye başlayan toprak giderek büyümeye devam ediyor. 

Geçtiğimiz yıllar da Sibirya'da aniden ortaya çıkan dev deliklerin arasına 4 tane daha katıldı.


Bu kraterlerin nasıl oluştuğunu araştıran bilim adamlarının ilk öngörüsü iklim değişikliği oldu.


Kraterlerin 6 mil yakınında bulunan bir doğalgaz çıkarma tesisi yeni bir iddianın da ortaya atılmasına neden oldu. Bazı Rus yetkililer bölgede son derece yüksek oranda doğalgaz kaynaklarının bulunduğunu belirterek, "Bu kaynaklar bazen küçük cep şeklinde bulunuyor. Buradaki sıkışma nedeniyle gaz dışarı çıkabilmek için böyle bir patlamaya neden olmuş olabilir" dediler.


Bölgede yaşayanlar bazen şiddetli patlamayla birlikte göğe doğru yükselen alevler gördüklerini söylediler.

Konu hakkında başka iddialar da var. Komplo teorisyenleri ise bu deliklerde UFO'ların saklandığını iddia etti ve konuyu uzaylılara bağladı.

Rusya'nın Sibirya'daki zengin petrol ve doğal gaz yataklarına yakın mesafelerde bulunan bu dibi görünmeyen deliklerden bitişikteki doğal gazın sızıntı yapıp yanarak yeryüzünü ısıttığı ve bunun da buzulların erimesine, küresel ısınmaya, iklim değişikliklerine yol açtığı yönündeki yeni teorinin bilimsel temelleri araştırılıyor.
Yarımada üzerinde devasa bir delik tespit eden bilim insanları, uydu görüntülerinin incelenmesinin ardından olay yerine gitmişti.Yorum Gönder

0 Yorumlar