Facebook'tan Türk Kullanıcılara Uyarı Geldi Facebook'tan Türk Kullanıcılara Uyarı Geldi

Facebook'tan Türk Kullanıcılara Uyarı Geldi

50 milyon kullanıcının kişisel bilgilerinin çalınmasıyla büyük zarar gören Facebook, güvenlik önlemlerini artırdı. Uzmanlar, Türkiye’deki 50 milyondan fazla kullanıcısını kötü amaçlı uygulamalara karşı uyardı. İngiltere merkezli Cambridge Analytica, ‘This Is Your Digital Life’adlı uygulama ile 50 milyon kullanıcının kişisel bilgisini ele geçirmiş ve geçtiğimiz ABD seçimlerinde çıkar amaçlı kullandığı ortaya çıkmıştı.

Bildiğiniz gibi Facebook, Cambridge skandalı sonrası kullanıcıların kişisel verilerinin çalınmasını önlemek üzere çeşitli önlemler almaya başladı ve daha şeffaf bir sosyal medya platformu bizlere sundu. 

Tüm bu şeffaflığa rağmen uzmanlar yine de kullanıcıların önlemleri bırakmaması adına; “Facebook'un Türkiye’deki 50 milyondan fazla kullanıcısının Haber Kaynağında bilgi metinleri göstererek, ‘Uygulamalar’ sekmesine yönlendirdi ve zararlı uygulamalar varsa kontrol edilmesi gerektiği yönünde uyardı” diyerek Facebook bildirgesini dikkate almaları gerektiğini belirtti. 

Facebook Haber Kaynağı’nda gösterilen uyarı metninde ise ''Verilerini güvende tutmanın ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz ve hangi uygulamalarla bilgi paylaştığını kontrol etmeni kolaylaştırıyoruz. Facebook’u kullanarak giriş yaptığın uygulamaları ve internet sitelerini görmek istediğin zaman ayarlarının Uygulamalar ve İnternet Siteleri kısmına gidebilirsin. Artık Facebook’a bağlı olmasını istemediklerini de kaldırabilirsin.” bilgisi mevcut.

Yorum Gönder

0 Yorumlar