Casper Yapay Zeka Destekleyen Model Çıkarıyor Casper Yapay Zeka Destekleyen Model Çıkarıyor

Casper Yapay Zeka Destekleyen Model Çıkarıyor

Casper yapay zekadestekleyen yeni model üzerinde çalıştığına yönelik bilgiler geliyor. 

Akıllı telefonlarda kullanılan yeni çipsetlerde standartlaşmaya başlayan yapay zeka, üreticilerin yeni modellerinde de yer bulmaya başladı. En çok kamerada kullanılan yapay zeka, güç tüketiminden tutun, sık kullandığınız uygulamaları algılayıp, onlara geçiş yaparken performansı yüksek tutmak gibi pek çok noktada cihaza artı bir güç katıyor.

Yeni modelinde MediaTek tarafından üretilen ve yapay zeka desteğine de sahip Helio P60 işlemcisini kullanacak olan Casper, kullancılara yapay zeka deneyimini sunacak.

MediaTek‘in orta üst segment telefonları çok daha iddialı hale getirme hedefindeki işlemcisi Helio P60, MWC 2018‘de tanıtılan ve merak edilen bir işlemci.

Toplamda 8 çekirdeğe sahip olan işlemcinin üst seviye performans sunan 4 çekirdeği, ARM’ın yeni mimarisi A73çekirdeğinden gücünü alıyor. ARM’ınbig.LITTLE teknolojisini destekleyen işlemcinin düşük güç tüketimi sunan diğer 4 çekirdeği ise yakından tanıdığımız ARM Cortex A53mimarisini kullanıyor. İşlemcinin grafik birimi ise 3 çekirdekli Mali-G72 MP3.

Modele dahil edilen yeni yapay zeka işleme birimi (APU) ise Kirin 970 işlemcisinde bulunan ile benzerlikler taşıyor. Nesne tanımlama, davranış odaklı performans düzenleme gibi işlevler bu birimin sunduklarından bazıları. NeuroPilot ise Google’ın Android Nöral Ağı ile birlikte çalışıyor ve TensorFlow, TF Lite Caffe ve Caffe 2 sistemlerine destek sunuyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar