Akıllı Telefonları Artık Çocuklarınız İçin Kontrol Edebilirsiniz Akıllı Telefonları Artık Çocuklarınız İçin Kontrol Edebilirsiniz

Akıllı Telefonları Artık Çocuklarınız İçin Kontrol Edebilirsiniz

Yaygınlaşan mobil teknolojiler ve akıllı telefonlar ile çocuklarımız, bu cihazları kullanarak, uyanık kaldıkları sürenin neredeyse tamamını küçük bir ekrana bakarak tüketmeye başladı. Buna, teknoloji bağımlılığı veya akıllı telefon bağımlılığı dersek de yanlış bir tabir olmayacaktır. Bir anne veya bir baba olarak, bu durumdan rahatsız mısınız? O halde sizlere güzel bir haberimiz var. Artık, çocuklarınızın akıllı telefon kullanımını belirli çizgiler içinde tutabileceksiniz!

Akıllı telefonlar ile geçirdiğimiz süreler, ciddi oranda artmış durumda. Saatlerimizi, küçücük bir ekrandan açıldığını düşündüğümüz bir dünyada geçirir olduk. İşin daha kötüsü, bu bir bağımlılık haline gelmeye başladı! Bu durum, kontrol altına alınmadığında, çocuklarımızın gelişimi için önemli derecede riskler oluşturabilir. Çocuklarınızın akıllı telefon kullanım sürelerini kontrol altında tutmanız gerektiğini düşünüyorsanız, sizlere çok pratik tavsiyelerimiz olacak!

Android ve iOS işletim sistemleri, akıllı telefonlarda ebeveyn denetimi için önemli destekler sunuyor. Android işletim sistemi için hazırlanan çok sayıda mobil uygulama ile bunu yapmanız son derece basit.

Apple ise, Haziran ayında düzenlediği WWDC 2018 geliştiriciler konferasında duyurduğu iOS 12 işletim sistemi sürümü ile bu özelliği, akıllı telefonlara entegre etti. Şimdi dilerseniz, hem Android hem de iOS işletim sisteminde, ebeveyn denetimi nasıl yapılır bir bakalım!

Google’ın benzer bir etkinliği olan Google I/O 2018 konferansında duyurusu yapılan Family Link, bu konuda önemli bir adım oldu.

Family Link ile birlikte, ebeveynler, çocuklarına dijital sınırlamalar getirebilecek. Bunu yapabilmek için, çocuğunuz adına gir Google hesabı açmanız gerekiyor. Bu hesabı oluşturduktan sonra ise, çocuğunuzun kullanabileceği uygulamaları, telefonların sunacağı ekran açık kalma süresini ayarlayabileceksiniz. Bunlara ek olarak, “uyku vakti” denilen bir özellik sayesinde de, belirlediğiniz bir saatten sonra, akıllı telefonu kullanılamaz hale getirmeniz de mümkün olacak. Böylelikle, çocuklarınızın akıllı telefon ile geçireceği süreyi tam anlamıyla kontrol altına alabileceksiniz.

Google’ın sunduğu bu servis, Google hesabına kayıt olan ve 13 yaş altında olan tüm hesapları, ebeveyn kontrolü altına alabilecek. Hesabın sahibi, 13 yaşını geçtiğinde ise ebevyn kontrolü sonlanacak. Şimdilik Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Şili, İrlanda, Japonya, Meksika, Yeni Zelanda, İngiltere ve Amerika’da kullanımda olan bu sistem, ilerleyen dönemlerde tüm dünya çapında kullanıma sunulacak. Family Link’in yükleneceği telefonun ise Android 7.0 Nougat ve üzeri işletim sistemlerinden birine sahip olması gerekiyor.

Hem Android hem de iOS işletim sistemleri için sunulan, bu kontrol yazılımları, çocuğunuzun akıllı telefon kullanımını aşırı seviyelere çıkarttığı ve onlar için bir sorun teşkil etmeye başladığı anlarda kullanılabilir.

Bir sınav dönemi öncesinde veya hafta içi günlerde, akıllı telefon kullanımı yüzünden uyku düzensizliği yaşayan çocuklar için harika bir kontrol yöntemi olabilir. Bu tip kullanımların öncesinde ise, ebeveynlere düşen görev, öncelikli olarak çocuklarına “her şeyin fazlası zarar” mesajını vermesini tavsiye ediyoruz.Bu öğretici konuşmaların yetersiz kaldığı durumlarda ise, akıllı telefon kullanımını bu tip uygulamalarla kısıtlayabilirsiniz. Belirli bir süre kısıtlanmış süreler içinde kullanıma alışması muhtemel olan çocuğunuz, belki de bir süre sonra, bu tip bir programa ihtiyaç duymadan, kendi isteğiyle akıllı telefon ve uygulamalar ile geçirdiği zamanı daha iyi yönetecektir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar