Google Chrome RAM Düşmanı Google Chrome RAM Düşmanı

Google Chrome RAM Düşmanı

Google, Chrome 67 sürümü ile sunduğu yeni Site Isolation (Site izolasyonu) özelliğini detaylandırmış durumda. Bundan böyle varsayılan hale getirilen özellik, Spectre yan kanal saldırılarına karşı kullanıcıları koruma amacını taşıyor. Bazı işlemcilerin yürütme özelliklerinin kısıtlanması gereken bellek bölümlerine erişim sağlaması dolayısıyla Chrome RAM kullanımının da arttığı belirtiliyor.

Google Chrome Site Isolation daha fazla işlem yürütmek zorunda kaldığı için performans değişikliklerini de beraberinde getiriyor. Bunun da daha büyük sayıda işlemlerde toplam bellek yükünde yüzde 10-13 artış anlamına geldiği ifade ediliyor. Hali hazırda Chrome’un RAM kullanımından şikayetçi olanların bu artıştan dolayı çok daha şikayetçi olacağını tahmin etmek güç değil. Özellikle de yüzde 10 gibi bir artış oldukça fazla. Hele ki 4 GB veya daha az RAM bulunan sistemlerde bu artış, çok daha fazla kendisini hissettirecek seviyede.

Chrome bellek kullanımı artışıWindows, Mac ve Chrome OS platformlarında kendisini gösterecek. Google ise bu etkiyi düşürmek üzere çalışmalar yaptığını ve mühendislerinin optimizasyon ile birlikte Chrome’u hızlı ve güvenli de tutmak istediklerini vurguluyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar