Huawei'den 5G İçin Türkiye'ye Destek

Huawei'den 5G İçin Türkiye'ye Destek

Huawei Türkiye, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK), Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın katılımlarıyla düzenlenen “5G Vadisi Açık Test Sahası Test Altyapıları İmza Töreni ile 5G ve Ötesi Beyaz Kitap Lansmanı’nda, Türkiye’nin 5G’deki geleceği açısından önemli bir dönüm noktası olan anlaşmaya imza atan kurumlar arasında yer aldı.

Türkiye’nin önde gelen mobil operatörleri, BT şirketleri ve akademik kurumlarının birlikte imza attığı protokolü, Huawei adına, Türkiye Ülke Müdürü Li Shen imzaladı. Li Shen imza töreninde, “Türkiye’nin 5G yolundaki tüm çalışmalarını ve bu güçlü eko-sistemi desteklemekten büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi. Huawei, Türkiye’nin 5G’ye ticari olarak geçen ilk ülke olma hedefiyle geliştirdiği 5G stratejisini desteklemek için 5G E2E ekipmanını Türkiye’ye getiren ilk teknoloji şirketi konumunda yer alıyor. Şirket, 5G Vadisi’nde önümüzdeki dönemde 5G ekosistemini teşvik etmek için operatörler, üniversiteler ve diğer yerel ortaklarla da iş birliğine gidiyor.

Huawei, Türkiye’nin 5G’ye geçişi sürecinde de Akıllı/Güvenli Şehir, Akıllı Enerji Çözümleri, nesnelerin interneti ve bulut teknolojileri ile yerel Ar-Ge kaynaklarını bütünleştirerek BİT sektörünü geliştirmek için özelleştirilmiş çözümler sunmaya devam ediyor. Ayrıca, Türk hükümetinin ve yerel işletmelerin dijital dönüşümüne; dolayısıyla ekonomik büyümeye de katkı sağlamak için, teknoloji üssü OpenLab’ı da aktif şekilde kullanıyor.

Huawei ve 5GTR Üyeleri; Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Vodafone, Turkcell, Türk Telekom, ULAK, Spark Ölçüm, i2i Sistem ve Netaş, Türkiye’de iş dünyasının ve vatandaşların hizmetine sunulmak üzere yapılan 5G denemelerinin hayata geçirilmesi için önemli bir protokole imza attı. İmzalanan anlaşma, Türkiye’nin 5G çalışmalarında başı çeken ülkeler arasına girmesini sağlayacak ve yerli ve milli 5G ve ötesi teknolojilerin geliştirilmesi için ortak stratejik iş birlikleri kurmaya imkân tanıyacak. Protokol kapsamında, 5G Vadisi Açık Test Sahası organize edilmesinin yanı sıra Test Ağı Altyapısının kurulması hedefleniyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar