Mars'ta Yeraltı Su Kaynağı Bulundu Mars'ta Yeraltı Su Kaynağı Bulundu

Mars'ta Yeraltı Su Kaynağı Bulundu

Science dergisinde bugün yayımlanan bir çalışmaya göre Mars’ta devasa bir yeraltı su kaynağı bulundu.

Dergiye konuşan bilim insanları, Mars’ın güney buzullarının yaklaşık bir buçuk kilometre altında, yaklaşık 20 kilometre boyunca uzanan bir yer altı gölü bulunduğunu açıkladı. Bu keşif, dünyadan 55 milyon km uzaktaki esrarengiz Kızıl Gezegen'de bulunan sıvı haldeki en büyük su kütlesi oldu.
Bologna Üniversitesi’nde profesör olan Roberto Orosei liderliğindeki ekip, Mars’ın güney buzullarının altında yatan sıvı haldeki dev bir yeraltı gölünün keşfedildiğini açıkladı.

Yüzeyin yaklaşık bir buçuk kilometre aşağıda yer alan bu su kütlesinin genişliğinin ise 20 kilometreye yakın olduğu belirtiliyor. NASA tarafından da onaylanan bu durum için bilim insanları harekete geçti.

Martian olarak adlandırılan bu yeraltı su kaynağı, 2012 ve 2015 yılları arasında MARSIS adlı radar sistemiyle yapılan haritalama çalışmalarıyla keşfedildi.

Gelen sinyallerde tuhaflık fark eden bilim insanları, bu sinyalleri gezegenimizde yer alan Antartika ve Grönland buz tabakalarındaki sinyallerle benzetti. Araştırmacılar, bu verilerin Mars’ta büyük bir sıvı su kütlesinin varlığını ispatladığını belirtti.

Göl, Mars'ın geçmişi ve geleceğine dair yaşam ihtimalini kuvvetlendirse de gölün özelliklerinin belirlenmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar