Akıllı Telefon ve Bilgisayarlara Kredi Sınırı Geldi Akıllı Telefon ve Bilgisayarlara Kredi Sınırı Geldi

Akıllı Telefon ve Bilgisayarlara Kredi Sınırı Geldi

Son dönemde ekonomik anlamda sıkıntılı günlerden geçen ülkemizde bazı tedbirler alınmaya başlandı. Bu kapsamda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun banka ve kredi kartları, borçların yeniden yapılandırılması, kredilerin sınıflandırılması konularına ilişkin yönetmelikleri Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Kredi kartına taksit yapılarak satın alınması engellenen akıllı telefonlar için bu kez kredi sınırı getirildi. Günümüzde akıllı telefon satın almak isteyen kullanıcılar genelde GSM operatörlerine veya kredi veren bankalara yöneliyorlar.

BDDK’nın yönetmeliğinde yapılan değişiklik nedeniyle artık cep telefonu, tablet ve bilgisayar satın almak için kullanılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamayacak. Bu kredilerin yeniden yapılandırılmasında ise aynı vadeler uygulanacak.

Yani artık teknoloji mağazalarında veya cep telefonu gibi elektronik cihazlar için kredi veren bankalarda maksimum 6 ay vade seçeneği olacak. Elektronik ürünlerin yanı sıra diğer kısıtlamalara kısaca göz attığımızda;

Kulüp ve derneklerin yanı sıra, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık ve konaklama ile ilgili harcamalarda maksimum 6 ay, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda, ve vergi ödemelerinde ise maksimum 9 ay vade olacak

Kredi kartı ile kuyum, telekomünikasyon, pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart / çeki ve benzeri şekilde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımında taksit uygulanamayacak.

Yorum Gönder

0 Yorumlar