Huawei’den Android 9 Pie Müjdesi Huawei’den Android 9 Pie Müjdesi

Huawei’den Android 9 Pie Müjdesi

Android işletim sistemini bir sonraki ana sürümü Android 9 Pie, birçok cihaz için yolda bulunuyor. Birçok firma firma yıl bitmeden güncellemeyi getirmek için çalışmalar yaptığını belirtiyor. İşte bunlar arasında Huawei de yer alıyor. Şirket sözcüsünün açıklamasına göre Android 9 Pie temelli EMUI 9.0 güncellemesi IFA 2018 kapsamında tanıtılıyor. Tanıtımdan hemen sonra da güncelleme dağıtıma çıkacak deniyor. Burada P20 Lite, P20 ve P20 Pro için eylül ayının adı geçiyor. Güncellemenin Mate 10, Mate 10 Pro, Mate RS Porsche Design ve Mate 10 Lite modellerine ise daha sonra verileceği belirtiliyor. Bunlara ek olarak Honor 10 ve Honor V10‘nun da yeni sürüme geçeceği biliniyor.

Daha önce paylaştığımız detayların üzerinden bir kez daha geçersek, Pie içerisinde ilk olarak iPhone X benzeri kontrol yapısı bizleri karşılıyor. Bu detay fiziksel home butonunu atan Apple’ın “kaydırma” temelli kontrol sürecini Android‘e getiriyor. Ayarlardan açılan bir özellik ile kişiler navigasyon barında beliren çizgi üzerinde kaydırma yaparak ana ekrana gelebiliyor. Bu sayede de sanal “home” butonuna olan ihtiyaç ortadan kaldırılıyor. Yeni olarak bir de “Adaptif Pil” yönetim süreci bizleri karşılıyor. Pil ömrünün artırmak için konulan bu özellik, sık kullanılmayan uygulamaların pil kullanımını sınırlıyor. Android P ile ayrıca artık telefon kullanımınız hakkında detaylı bilgiler alabiliyorsunuz. Bunun için özel bir bölüm hazırlayan şirket, burada hangi uygulamada ne kadar vakit geçirildiğini gösteriyor. Aynı zamanda telefon kilidinin ne kadar açıldığı ve kaç bildirim geldiği de yer alan detaylar arasında. Burada kişilerin uygulamalarda geçirdiği zamanı limitleme şansı veren şirket, bu sayede akıllı telefon bağımlılığı için yerleşik bir çözümü karşımıza çıkartıyor. Yeni olarak kişilerin yaptıklarını öğrenerek tavsiyelerde bulunan işletim sistemi, “Shush” ayarıyla uyarıları hızlıca kapatabiliyor, “Wind Down” moduyla ise uyku zamanı geldiğini hatırlatıyor. Bunu ekranı karartarak yapan işletim sistemi, telefonun bırakılması için ilginç bir yol deniyor. 

Ayrıca rahatsız etmeyin modu istendiği zaman bildirimleri de gizliyor. Arama kısmında destekli uygulamalar için hızlı kısayollar gösteren Android P, aynı zamanda uygulama sayfasında da sık kullandıklarınıza göre ara öneriler sunuyor. Bunları yapay zeka ile öğrenen işletim sistemi, süreçte günün saatine kadar dikkat ediyor. Örneğin o saatte spor yapıyorsanız size spor uygulaması, birisini arıyorsanız onun arama önerisi çıkartıyor. Yeni işletim sistemi “çentik” desteğiyle geliyor ve çentik artık işletim sistemi tarafında yerleşik olarak destekleniyor. Gelen bir diğer yenilik ise bildirim ekranında karşımıza çıkıyor. Bildirim merkezi artık bünyesindeki görüşmeleri ya da fotoğrafları gösterebiliyor. Çoklu kamera desteğiyle iki ve üstü lense sahip akıllı telefonların sunduğu deneyimi yükselten sürüm, WiFi tabanlı kapalı mekan navigasyon sistemi RTT konusunda da geliştirmeler getiriyor. Diğer yenilikler arasında HDR VP9 video ile HEIF fotoğraf da yer alan sürüm, özellikle güvenlik konusunda öne çıkıyor. Artık uygulamalar arka planda mikrofon, kamera ve sensörlere erişim sağlayamıyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar