Lig Maçları Sırasında Periscope'ye Erişim Yasağı Lig Maçları Sırasında Periscope'ye Erişim Yasağı

Lig Maçları Sırasında Periscope'ye Erişim Yasağı

Süper lig maçlarının yasadışı şekilde Twitter'ın sahibi olduğu Scopeüzerinden canlı olarak aktarılması bu uygulamaya yasak getirilmesine neden oldu. Yayın hakları Digitürk'e ait beIN Sports'ta bulunan Süper Toto Süper Lig maçları süresince Twitteruygulaması olan Scope'a erişim yasağı uygulanmasına yönelik mahkeme kararı çıktı. İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi tarafından alınan karar, servis sağlayıcılara gönderildi. Karar 10 Ağustos itibarıyla geçerli olacak. Erişim yasağı sadece maçın yayınladığı süreyi kapsıyor.

Mahkeme, yapılan müracaatı yerinde bularak, maçların Twitter'a ait Scope'tan yayınının önüne geçmek amacıyla karar aldı. Kararda, şu ifadelere yer verildi: "Süper Toto Süper Lig futbol müsabakalarının oynandığı sürelerle sınırlı olmak üzere pscp.tv, proxsee.pscp.tv, prod-assets.pscp.tv, prod-video-eu-central-1.pscp.tv Scope uygulama adreslerinde Süper Toto Süper Lig futbol müsabakalarının oynandığı sürelerle sınırlı olmak üzere ihtiyati tedbir yoluyla erişimin engellenmesine karar verildi."

Söz konusu kararın, diğer platformların yayın hakkını elinde bulundurdukları benzer canlı maç yayınları için de emsal teşkil edebileceği belirtiliyor.

Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) Genel Sekreteri Bülent Kent, yaptığı açıklamada, Digitürk tarafından yapılan başvuru sonucu mahkemenin aldığı kararla Süper Lig futbol müsabakalarının oynandığı gün ve saatlerde canlı video paylaşım uygulaması Scope'a erişimin engelleneceğini söyledi.

İnternet servis sağlayıcılarına gönderilen mahkeme kararının Süper Lig'de yeni sezonun başlayacağı 10 Ağustos itibarıyla uygulanacağını vurgulayan Kent, şunları kaydetti: "Birliğimiz kurulduğundan bu yana ilk kez belli süreler arasında erişim yasağına ilişkin mahkeme kararı alındı. Süper Lig maçları başlarken erişime kapatılacak olan Scope, maç yayınlarının bitmesinin ardından tekrar erişime açılacak."

Bugüne kadar özellikle futbol karşılaşmalarından sosyal medya üzerinden yapılan canlı yayınlar ciddi bir sorun teşkil ediyordu. Bunların önüne geçemeyen yetkililer bu tarz bir karar alarak uygulamaya erişim yasağı getirdiler.

Yorum Gönder

0 Yorumlar