Tüm Resmi Kurumlar Artık Yerli Yazılım Pardus'a Geçiyor Tüm Resmi Kurumlar Artık Yerli Yazılım Pardus'a Geçiyor

Tüm Resmi Kurumlar Artık Yerli Yazılım Pardus'a Geçiyor

Geçtiğimiz günlerde Albayrak Medya Grubu, yapmış olduğu açıklamayla yerli yazılım Pardus’a geçeceğini duyurmuştu. Yapılan bu açıklamanın ardından şimdi de resmi kurumlar yerli yazılım Pardus için geçiş çalışmalarına başlayacak.

Yerli yazılıma geçiş yapacak olan Yeni Şafak gazetesinin ardından, resmi kurumlar da milli yazılımı tercih edecek. Yerli işletim sistemini ticarileştirme çalışmalarında bulunan HAVELSAN, gönül rahatlığıyla yerli yazılıma geçiş yapacağını açıkladı.

Yapılacak olan bu hamleyle birlikte milli yazılım kamu kurumlarında ve belediyelerde kullanılabilmesi için geliştirilecek. HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay yapmış olduğu açıklamayla ”Ürünü önce biz kullandık, şimdi kamu kurumlarına öneriyoruz. Belediyelerin yanı sıra, bankacılık, enerji gibi kritik altyapılarda mutlaka millileştirilmiş yazılımımız kullanılmalı.” açıklamasında bulundu.

En kapsamlı geçiş ise Kahramanmaraş Belediyesi’nden geldi. 2 bin bilgisayarın yerli yazılıma geçtiğini belirten belediye başkanı, yerli yazılımın yaygınlaştırılması için çalışmaların tüm devlet kurumlarından geçerliği olacağının da altını çizdi.

Yorum Gönder

0 Yorumlar