Huawei, Android’e Karşı İşletim Sistemi Üretecek mi? İşte Yanıtı Huawei, Android’e Karşı İşletim Sistemi Üretecek mi? İşte Yanıtı

Huawei, Android’e Karşı İşletim Sistemi Üretecek mi? İşte Yanıtı

Akıllı telefon dünyasının yükselen ismi Huawei, Amerika Birleşik Devletleri ile sorunlar yaşıyor. Bu sorunların bir yazılım ambargosuna dönüşmesi riskine karşı da firmanın kendi işletim sistemini geliştirdiği söyleniyor.

Android’in sahibi Google, Amerika Birleşik Devletleri merkezli şirket. Bu açıdan özellikle siyasi sorunlar nedeniyle konulacak olası bir yazılım ambargosu Çin’li üreticileri oldukça korkutuyor. Çünkü Çin merkezli firmalar donanım üretiyor olsa da telefonlarını Android üzerine kuruluyor. Burada başka bir alternatif bulunmuyor. İşte bu yüzden Huawei’nin 2012 yılından bu yana işletim sistemi tarafında bir alternatif üzerinde çalıştığını biliniyor. Özellikle ZTE ve Amerika ile arasında yaşanan sorunlar sonrasında daha çok gündeme gelen bu gelişme, aslında bağımsızlık için büyük önem arz ediyor. Ancak firma kısa vadede kendi işletim sistemini kullanıma sunma gibi bir plan yapmadığını belirtiyor.

Bu konuda konuşan şirketin yazılım tarafındaki en yetkili ismi Dr. Wang Chenglu, şimdilik kesin olarak böyle bir planları olmadığını belirtiyor. Bunun arkasında ise uygulama ekosistemi yer alıyor. Dr. Wang Chenglu, teknolojik olarak çalışır bir işletim sistemi yapmanın zor olmadığını belirtiyor. Sorun uygulama tarafında karşımıza çıkıyor. Çünkü yapılan işletim sistemine uygulama geliştiricilerin gelmesi, içerik üretmesi gerekiyor. Huawei, Android harici işletim sistemine sahip bir akıllı telefonu günümüz şartlarında hiçbir şekilde satamayacağını da çok iyi biliyor. Yani çok az sayıda satılan bir telefonun uygulama konusunda hiçbir şansı bulunmuyor. Bu da iOS ve Android haricinde hiçbir sistemini günümüz şartlarında hayatta kalamayacağını gösteriyor. Huawei de haklı olarak bu riski almak istemiyor. Herkes Trump’a rağmen olası bir ambargo gelene kadar yoluna devam etmeyi planlıyor.

Biliyorsunuz Samsung, Tizen adını verdiği kendi işletim sistemini geliştiriyor. Ancak o da bu işletim sistemiyle rekabete giremeyeceğini iyi biliyor. Bu yüzden firma uzun yıllardır milyar dolarlık gelirlerine rağmen Android tarafında kalmaya devam ediyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar