Rekabet Kurumundan Google 93 Milyon TL Ceza! Rekabet Kurumundan Google 93 Milyon TL Ceza!

Rekabet Kurumundan Google 93 Milyon TL Ceza!

Geçtiğimiz aylarda AB tarafından Google'a verilen 5 milyar dolarlık cezanın ardından Türkiye'den de teknoloji devine rekabet cezası geldi. Geçtiğimiz aylarda açılan dava bugün sonuçlandı ve Rekabet Kurumu tarafından 93 milyon TL ceza kesildi.

Türkiye'de Rekabet Kurumu tarafından Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’den oluşan ekonomik bütünlüğü ile mobil işletim pazarında cihaz üreticileri arasında imzalanan sözleşmelerin 4054 sayılı Kanun’u ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

19.09.2018 tarihinde Rekabet Kurumunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’den oluşan ekonomik bütünlüğün 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla aynı Kanun'un 16. maddesi uyarınca adı geçen şirketlere idari para cezası verilmesine karar verildi.

Rekabet Kurumunca, Google LLC, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. ve Google International LLC'den oluşan ekonomik bütünlüğe 93 milyon 83 bin 422 lira idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Kurumca, söz konusu ekonomik bütünlüğün "lisanslanabilir mobil işletim sistemleri" pazarında hakim durumda bulunduğuna karar verildi. Google ekonomik bütünlüğünün, cihaz üreticileriyle imzaladığı mobil uygulama dağıtım sözleşmelerinde yer alan Google aramanın sözleşme ile belirtilen noktalarda varsayılan olarak atanmasına ve Google arama parçacığının ana ekranda konumlandırılmasına, GoogleWebview bileşeninin ilgili işlev için varsayılan ve tek bileşen olarak atanmasına yönelik uygulamalarıyla gelir paylaşımı sözleşmelerinde yer verilen ve Google aramanın cihazlarda münhasıran yüklenmesini temin eden hükümler yoluyla rekabeti ihlal ettiği sonucuna ulaşıldı.

Avrupa Birliği, teknoloji şirketi Google’a rekabet kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla açtığı davada 18 Temmuz 2018 tarihinde karar vermişti. AB Komisyonu'nun rekabetten sorumlu üyesi Margrethe Vestager, AB Komisyonu'nun Google kararını bir basın toplantısı ile açıkladı. Açıklanan ceza beklendiği gibi 5 milyar dolar olmuştu.

Alınan karar, Google tarafından bir üst mahkemeye taşınabilecek. Bunun için şirketin 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemeleri'ne başvurması gerekiyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar