Çin'de Yeni Aydınlatma Teknolojisi! İşte Detaylar Çin'de Yeni Aydınlatma Teknolojisi! İşte Detaylar

Çin'de Yeni Aydınlatma Teknolojisi! İşte Detaylar

2020 yılında pilot bölge olarak seçilen Sichuan eyaletinin, yeni bir teknoloji ile tamamen uydu yansıtma sistemi üzerinden aydınlatılması bekleniyor.

Çin, elektronik alanda dünyanın en önde gelen ülkesi olarak sürekli yeni teknolojilere imza atıyor. Bu teknolojilerin, dünyaya paylaşılan kısmı çok küçük bir bölümü oluşturuyor. Yakın zamanda Çin, devasa coğrafyanın tamamını geceleri aydınlatmak için yeni bir proje geliştirdi. Bu projeye göre, uydular güneşten aldığı ışığı gece vakti Çin’e yansıtacak. böylece sokak aydınlatmaları için kullanılan enerji tasarruf edilecek.

Çinli bilim adamları bu yöntemin gerçekleştirilebileceğini savunuyorlar. Daha önce de İsrailli bilim adamları güneşin ışınlarını yansıtarak dünyanın karanlıkta kalan kısımlarını doğal olarak aydınlatacak dev aynaların yörüngeye oturtulabileceği düşüncesini geliştirmişlerdi. Ama o zamanlar teknoloji bu kadar ileri düzeyde değildi. Artık Çin bu teknolojinin gerçekleşeceğine inanıyor.

2020 yılında pilot bölge olarak seçilen Sichuan eyaletinin tamamen uydu yansıtma sistemi ile aydınlatılması bekleniyor. Beklenen ışık kalitesi ay ışığının 8 katı kadar olacak. Beklenen tasarruf ise yıllık 240 milyon dolar… Sokak aydınlatma için harcanan para kasada kalacak. Chengdu havacılık Bilimi bu konuyu derinlemesine araştırıyor. Çin için bu iş çok büyük bir maliyete yol açmayacak. Sadece uzaya gönderilen uydulara devasa aynalar yerleştirilecek ve ışık güneşten alınacak.

Yorum Gönder

0 Yorumlar