Telefonsuz Ve Bilgisayarsız Sanal Gerçeklilik Gözlüğü Geliyor Telefonsuz Ve Bilgisayarsız Sanal Gerçeklilik Gözlüğü Geliyor

Telefonsuz Ve Bilgisayarsız Sanal Gerçeklilik Gözlüğü Geliyor

Sanal gerçeklik gözlüklerinin en büyük handikaplarından biri olan tek başlarına kullanılamamaları, bir bilgisayara veya telefona ihtiyaç duymalarıydı. Durum böyle olunca, sanal gerçeklik gözlüğü sahibi olmak yeterli olmuyor, aynı zamanda ya bir telefona ya da güçlü bir bilgisayara ihtiyacımız oluyordu. VR destekli ekran kartları ise GTX 1060 serisi ile başladığını hatırlarsak, bir sanal gerçeklik gözlüğüsahibi olmak ve bunu kullanabilmek maliyetli bir hal alıyordu.

Oculus, Quest adıyla satışa sunmaya hazırlandığı sanal gerçeklik gözlüğü ile daha önceki bütün handikapları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Dünyanın ilk hepsi bir arada oyun sistemi olacak Quest, bilgisayara veya telefona ihtiyaç duyulmadan kullanılabilecek. Oculus Quest, görsel netliği en üst düzeye çıkarmak için ayarladığı ideal lens aralığı ve göz başına 1600×1440 çözünürlük ile piyasanın en iyi gözlüklerinden biri olan Oculus Rift’in kullandığı optikleri sunuyor. Yerleşik kulaklığında da gelişime giden Oculus, daha kaliteli derin baslar sunduğunu iddia ediyor.

Oculus’un bir başka yankı uyandıran yeni teknolojisi ise Insight. Dahili hareket izleyici diye adlandırdığı sistem, hiçbir harici hareket sensörüne ve algılayıcısına ihtiyaç duymuyor. Bu yenilikçi sistem, gerçek yerini ve hareketlerini tespit edebilmek için dört ultra açılı sensörler ile görüntüleme algoritması kullanıyor. Oculus Quest, sadece başlık ve kumandalar ile gerçek hayattaki hareketleri sanal gerçeklik gözlüğü içerisine aktarmayı başarıyor.

Oculus yeni gözlüğü Quest’i, 2019’un ilk çeyreğinde satışa sunulacağı açıklanırken, 64 gb versiyonunu 399 dolardan satılacağı belirtildi.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar