Ultra HD 8K Türksat Üzerinden Test Yayınlarına Başladı Ultra HD 8K Türksat Üzerinden Test Yayınlarına Başladı

Ultra HD 8K Türksat Üzerinden Test Yayınlarına Başladı

Son yıllarda giderek artan yayın çözünürlükleri şimdi de Ultra HD 8Ksınıra çıktı. Full HD yayınlardan 4 kat daha yüksek çözünürlük sunan Ultra HD 4K tam olarak 3840 x 2160 piksel destekliyor. Yani Full HD'nin 4 katı olan bu çözünürlük şimdi 8 kata çıkıyor yani 7680x4320 piksele çıkıyor.

Türksat AŞ'den yapılan açıklamaya göre, Ultra HD 8K test yayını, Türksat, Kızıl Elektronik, Vestel ile Socionext firmalarının iş birliğiyle gerçekleştirildi. Çalışmalar sırasında İstanbul'un tarihi ve doğal güzellikleri, Ultra HD 8K formatında çekilerek gerçeğe çok yakın yüksek çözünürlüklü görüntüler elde edildi.

HD yayınının 16 katı çözünürlüğe sahip olan Ultra HD 8K teknolojisine geçiş yapılması, bu tür teknolojilerin yaygınlaştığı dönemlerde, yerli firmalara söz konusu teknolojiyi dünyayla rekabet edecek şekilde ürün sunabilme imkanı verecek. Bu teknolojiye ait ürünlerde milli teknoloji üreticilerinin vereceği olası katkılar, ithalatın azaltılmasını ve ihracatın artırılmasını sağlayacak.

Her ne kadar bu yayınlar 4K ya da Full HD televizyonlarla izlenebiliyor olsa da tam kalitesini görebilmek için Ultra HD 8K destekli televizyon sahibi olmak gerekiyor. Şu an dünyada satışta olan Ultra HD 8K destekli televizyon sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Fiyatları da çok yüksek olan bu televizyonların önümüzdeki yıllarda tam anlamıyla hayatımıza girmesi bekleniyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar