Tik Tok Dünyayı İşgal Ediyor Tik Tok Dünyayı İşgal Ediyor

Tik Tok Dünyayı İşgal Ediyor

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya paylaşım uygulaması olan TikTok, batı medyasında endişelere yol açtı. New York Times ise, uygulamanın dünya çapında büyük bir hızla popüler olmasını ele alarak "İnsanların kendilerini ifade edebilmelerini demokratikleştiren bir uygulama, nasıl oluyor da anti-demokratik Çin'den çıkabiliyor" sorusunu soruyor.

Sputnik’in haberine göre Çin Komünist Partisi'ne yakın yayın organları, batı medyasının Çin'in teknolojik gelişmini yanlış anladığını öne sürerek, ülkenin internet kullanımında daha da öne çıkacağını belirtti.

Yazıda, dünyanın en büyük 10 internet şirketinin dördünün Çin menşeili olduğu ve dünyanın ilk kuantum uydusunun Çin'den fırlatıldığı hatırlatılarak, TikTok'un, Çin'in gelişen internet endüstrisinin yalnızca 'küçük bir modeli' olduğu ifade edildi.

Çinli iş insanı Zhang Yiming tarafından eylül 2016'da kurulan ve dünyanın en çok indirilen uygulaması ünvanını kazanan, asıl ismi 'Douyin' olan TikTok ile kullanıcılar, çektikleri kısa videoları diğer kullanıcılarla paylaşabiliyor.

Videolar ayrıca, 'trend' olan çeşitli şarkılar veya dizi replikleri ile birlikte de çekilebiliyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar