Facebook'ta Bazı Kelimelere Yasak Geliyor Facebook'ta Bazı Kelimelere Yasak Geliyor

Facebook'ta Bazı Kelimelere Yasak Geliyor

İddialara göre Facebook, bazı kelimeleri içeren paylaşım ve yorum gibi etkileşimlerin kullanıcılar tarafından yasaklanabilmesine izin verecek bir özellik üzerinde çalışıyor.

Facebook, kelime bazlı yasaklama sistemiüzerinde birtakım testler gerçekleştiriyor. Kullanıcıların kendi profil sayfalarında belli başlı kelimeleri yasaklamalarına izin verecek olan eklenti her an sosyal medya devi tarafından hizmete alınabilir.

Söz konusu haberin kaynağı Bilgisayar Bilimleri’nde öğrenci olan Jane Manchun Wong. Bir süredir Instagram ve Facebook uygulama kodları üzerinde ters mühendislik çalışmaları yürüten Wong, Facebook’un şu an için test aşamasında olan yeni özelliği hakkında bir takım yorumlarda bulundu.

Wong tarafından aktarılan bilgilere göre Facebook, bazı kelimeleri içeren paylaşım ve yorum gibi etkileşimlerin kullanıcılar tarafından yasaklanabilmesine izin verecek bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu sayede kullanıcılar yasakladıkları kelimeleri içeren paylaşım ve yorumları duvarlarında görmeyecek. Test aşamaları süren yeni özellik ayrıca bazı kelime kalıplarını ve bunun yanında emojileri de engelleyebilecek. Wong yaptığı araştırmada kelime kalıplarına ve emojilere de yer verildiğini belirtiyor.

Yeni test edilen özellik kullanıcılar için avantaj olarak görülse de aynı durumun Facebook için geçerli olduğunu düşünmek zor. Çünkü kullanıcıların duvarlarına eklenen paylaşımlardan haberdar olmaması Facebook’un temel prensiplerinden biri olan etkileşimi önemli ölçüde azaltması muhtemel. Bu nedenle test aşamasında olan özelliğin kullanıcılara duyurulmadan önce bazı revizyon işlemlerinden geçirileceği ifade ediliyor.

Facebook kelime bazlı yasaklama konusunda şu an için sessiz kalmayı tercih ediyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar