Japonya'da 100 Gbps 6G Yonga Üretildi

Japonya'da 100 Gbps 6G Yonga Üretildi


5G’nin 2020’nin adından en çok söz ettirecek teknolojilerinden biri olacağına şüphe yok. Daha yüksek hız ve performans vadeden inovasyonun sonrası ise merak edilen konulardan bir diğeri. Bu noktada tüm dünyada henüz 5G henüz yaygınlaşmamışken teknolojiye en çok yatırım yapan ülkelerin başında gelen Japonya’dan 6G haberi geldi.

Her ne kadar bu teknoloji henüz emekleme aşamasındayken 6G geliştirme çalışmaları da sürüyor. Geçen yıl nispeten yaygınlaşmaya başlayan 5G destekli telefonların yeni yeni duyulmaya başlandığı hatırlandığında Japonya’dan yine sansasyonel bir adım haberi geliyor denebilir.

Teknolojiye en çok yatırım yapan ülkelerden olan Japonya’nın önde gelen telekomünikasyon şirketi NTT, 6G yongası ürettiğini duyurdu.

NTT yetkilileri tarafından yapılan açıklamada 300 GHz bandında test edilen ultra yüksek hızlı çipin prototipleri indiyum forfor yarı iletkeninden üretildi. Ayrıca başarıya ulaşan testlerde yonga çipinin 100 Gbps’ye kadar hız sunabildiği belirtildi.

Öte yandan 100 Gbps iletişim hızının şebek üzerinde sadece bir tarayıdan gerçekleştiği, taşıyıcı sayısının artmasıyla bu hızın katlanarak artacağı belirtiliyor.

Japonyalı NTT firmasının yanı sıra Samsung, LG ve Huawei gibi teknoloji devleri de ilgili teknolojiye yatırım çalışmalarına başlamış durumdalar.

Yorum Gönder

0 Yorumlar