Fransa'dan Apple'a 25 Milyon Euro Ceza Fransa'dan Apple'a 25 Milyon Euro Ceza

Fransa'dan Apple'a 25 Milyon Euro Ceza


Avrupa Birliği ülkelerinde farklı cezalara çarptırılan Apple, şimdi de Fransa'da zor durumda kaldı. ABD merkezli şirket Fransa'da sattığı telefonları bilerek yavaşlattığı gerekçesiyle 25 milyon Euro cezaya çarptırıldı.
Apple'a Fransa'dan 25 milyon Euro ceza!

Fransa'da ortaya çıkan olaya göre Apple, eski iPhone modellerini yavaşlatan bir yazılım yükledi. Bu yüzden hakkında 2017 yılında dava açılan Apple'a 2018 yılında yeni bir dava açılmıştı. 2018 yılında açılan bu dava nihayet sonuçlandı ve markaya ceza verildi.

Apple'ın eski cep telefonu modellerini yazılımsal olarak bilerek yavaşlattığı iddiaları bulunuyordu. Her ne kadar Apple bunu kabul etmese de özellikle eski modellerin yavaşladığı bilinen bir gerçekti. Fransa'da verilen bu ceza markanın bu işlemi yaptığına en önemli kanıtlardan biri oldu. 

Fransız mahkemesi tarafından açıklanan bilgiye göre Apple'ın hile yaptığı iOS sürümlerinin 10.2.1 ve 11.2 olduğu belirtildi. Apple, Avrupa Birliği ülkelerinde daha önce de çeşitli sebeplerden cezalara çarptırılmıştı. Marka daha önce İtalya'da 10 milyon Euro ceza verilmişti.

Yorum Gönder

0 Yorumlar