Türkiye'de Sosyal Medyaya Erişim Engeli

Türkiye'de Sosyal Medyaya Erişim Engeli


Geçtiğimiz gece saat gece yarısına yaklaşırken tüm Türkiye acı haberle çalkalandı. Rusya destekli rejim güçlerinin, İdlib’de bulunan TSK gözlem noktasına yaptığı hain saldırı neticesinde 33 kahraman askerimiz şehit düştü.

Bu haberlerin hızlı bir şekilde yayılması, bilgi kirliliğine de neden oldu. Özellikle de hükümet kaynaklarından hiçbir açıklama gelmemiş olmasına karşın, sosyal medyada 50 ve üzerinde askerin şehit olduğuna dair iddialar ortaya atılmaya başlandı.

Bunun yanı sıra halkı provoke etmeye yönelik paylaşımların da yapılması sonucu sosyal medyaya erişim kısıtlı hale gelmeye başladı.

Hatta gece saatlerinde Twitter, YouTube ve Instagram’a VPN olmadan erişmek imkansız hale geldi.

Sabaha karşı ise Instagram’a erişim genel anlamda sağlanırken, YouTube ve Twitter’da hala aksamalar vardı.

Fakat saat 07:00 itibariyle sosyal medya kanallarına VPN olmadan da erişim sağlanabiliyor. Lakin internet hızında önemli bir yavaşlamanın söz konusu olduğunu söyleyebiliriz.

Elbette bu yavaşlama yalnızca sosyal medya kanallarıyla da ilgili olabilir. Kısaca özetlemek gerekirse sosyal medya erişime kapandı mı sorusunun yanıtı kısmen de olsa evet diyebiliriz. Fakat şu anda yavaşlama olmasına karşın erişimde sıkıntı olmadığını da hatırlatmamız gerekiyor.

Tekrardan kahraman şehit askerlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diliyoruz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar