Space X İlk İnsanlı Uçuşunu Gerçekleştirdi Space X İlk İnsanlı Uçuşunu Gerçekleştirdi

Space X İlk İnsanlı Uçuşunu Gerçekleştirdi


Geçtiğimiz Çarşamba günü yapılması planlanan ancak hava koşulları yüzünden gerçekleştirilemeyen ilk ticari insanlı uçuş bugün yapıldı. Elon Musk'ın kurucusu olduğu SpaceX'in Crew Dragon isimli uzay mekiği başarılı bir şekilde fırlatıldı ve yörüngedeki konumuna ulaştı. Mekiğin ilerleyen saatlerde Uluslararası Uzay İstasyonu ile kenetlenmesi planlanıyor.

Türkiye saati ile 22:22'de Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatılan mekik, başarılı bir şekilde atmosferi geçip uzaya çıkmayı başardı. Tüm dünyanın heyecanla izlediği ilk insanlı ticari uçuş için canlı yayın yapan NASA, fırlatma anını tüm dünya ile paylaştı. Ayırca yolculuk 19 saat süreceği için canlı yayının devam ettiğini ve Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetlenene kadar tüm detayların bu yayında gösterileceğini belirtelim. 

Yapılan bu uzay uçuşu insanlık ve uzay tarihi için önemli. Zira bugüne kadar insanlı uzay uçuşları sadece devletler tarafından yapılıyordu. NASA ile anlaşma yapan SpaceX, uzaya insanlı ticari bir uçuş gerçekleştiren ilk özel şirket oldu. 

SpaceX zaten uzun bir süredir Uluslararası Uzay İstasyonu'na kargo taşıma işini üstlenmişti. Bunun için özel olarak geliştirilen yeniden kullanılabilir roketlerle maliyetleri de düşürmeyi başaran şirket, bugün yaptığı bu uçuşla beraber yeni bir dönemin kapılarını da açmış oluyor. 

Maliyetlerin düşmesi ile beraber uzun dönemde uzay yolculukları filmlerdeki kadar kolay hale gelecek ve insanlar daha sık bir şekilde uzayda yolculuk yapabilecekler.

Yorum Gönder

0 Yorumlar