Ev Eşyalarına ve Otomobillerede IMEI Numarası Geliyor Ev Eşyalarına ve Otomobillerede IMEI Numarası Geliyor

Ev Eşyalarına ve Otomobillerede IMEI Numarası Geliyor


Yurt dışından getirilen e-SIM'li otomobil ve SIm kart özellikle akıllı eşyalara da IMEI kaydı zorunluluğu getiriliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), IMEI konusunda yeni bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor.

'Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’te yapılan değişiklikle cep telefonlarında uygulanan IMEI kayıt sistemi diğer alanları da kapsayacak şekilde genişletilecek. Buna göre, yurt dışından getirilen ve e-call (Acil 112 arama sistemi) sistemli kartlara sahip araçların da IMEI numarasıyla e-Devlet sistemi üzerinden kaydı mecburi hale getirilecek.

Ayrıca, ‘ses haberleşmesi olmayan’ ancak e-SIM üzerinden haberleşme sağlayabilen tüm ev eşyaları ve cihazların da IMEI kaydı mecburi olacak. Ses haberleşmesi olmayan cihazlar teriminin bir nevi ‘nesnelerin interneti’ (IOT) kapsamında işleve sahip ürünler olduğu ifade ediliyor. Yapılan düzenlemenin ne zaman hayata geçeceği bilinmiyor.

Günümüzde yurt dışından getirilen telefonların IMEI kaydı için 1800 TL ödemek gerekiyor. Yeni düzenlemede otomobil ve ev eşyaları için de bu rakamın ödenip ödenmeyeceği şimdilik net değil,

Yorum Gönder

0 Yorumlar