Kamu Bankalarından 6 Otomobil Markası İçin Önemli Açıklama

Kamu Bankalarından 6 Otomobil Markası İçin Önemli Açıklama


Hatırlanacağı üzere yakın zamanda kamu bankaları yerli üretimi teşvik adına Türkiye'de üretilen sıfır otomobiller için düşük faizli krediler vermeye başlamıştı. Bu kredi paketleri 0,49 ve 0,64 oranları ile ciddi bir avantajı bünyesinde barındırıyordu ancak otomobil markalarının bundan yararlanarak fiyatları arttırması, tüketicilerin yararına olan bu durumu tam tersine çevirmiş oldu. Bu durumun farkına varan kamu bankaları ise ortak bir açıklama yayınladı ve belirlenen markaların kredi paketinden çıkarıldığı ifade edildi.

Yapılan açıklamada "Anlaşmalı firmalardan sıfır kilometre binek araç veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık yüzde 0,49 - yüzde 0,64 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulmuştur. Yapılan iş birlikleri ile hem taşıt sahibi olmak isteyen müşterilere uygun koşullar ile finansman sağlanmış hem de otomotiv sektörüne önemli bir hareketlilik getirilmiştir. Sağlanan finansman imkanı otomotiv sektöründen de büyük övgüler almıştır." ifadelerine yer verilirken vatandaşların mağduriyet yaşamaması adına gerekli önlemlerin alındığının da altı çizildi.

Açıklamanın devamında ise "Diğer taraftan, kredi kampanyalarının firmalar tarafından fiyat artışı için bir fırsata dönüştürülmemesi ve olası fiyat artışları ile vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için; açıklanan kredi paketlerinin kapsamına ve amacına uygun olarak faaliyet gösteren firmalarla çalışılacağı, sunulan uygun finansman imkanını, ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtan firma olması durumunda ilgili firmaların kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacağı 02.06.2020 tarihli basın açıklamamızla kamuoyuna duyurulmuştu."

"Bugün gelinen noktada, Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmalarının belirtilen açıklamalara rağmen fiyat artışları yaptıkları görülmüştür. Yerli üretimi teşvik amacı taşımasına ek olarak bireysel ve kurumsal müşterilerimizin düşük maliyetli finansmana erişimini amaçlayan taşıt kredisi paketinin amacına aykırı hareket eden Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmaları kredi paketi kapsamından çıkarılmıştır." denildi.

Yorum Gönder

0 Yorumlar