Netflix Hakkında RTÜK Yetkilisinden Flaş Açıklama

Netflix Hakkında RTÜK Yetkilisinden Flaş Açıklama


Hatırlanacağı üzere gazeteci Cüneyt Özdemir'in Netflix hakkında ortaya attığı iddialar gündeme bomba gibi düşmüştü. Buna göre RTÜK uygulamalarından rahatsız olan popüler platform, Türkiye'den çekilme ihtimalini masaya yatırmıştı. Taraflardan konu hakkında henüz herhangi bir açıklama gelmezken, ismini vermek istemeyen bir RTÜK yetkilisi suskunluğu bozdu. Yetkilinin vermiş olduğu demece göre tüm bu olanlar yalnızca Netflix'in pazarlama stratejisinin bir parçası. Yani anlayacağınız bu gizemli yetkiliye göre öne çıkan olaylar yalnızca buz dağının görünen kısmı.

Sosyal medya şu anda Türkiye'nin bir anda gündemine oturan Netflix meselesini konuşuyor. Popüler platformu severek takip edenler tarafından endişe ile yaklaşılan hadiselere gün geçtikçe yenisi ekleniyor. Hatırlanacağı gibi platform Aşk 101 ve Atiye gibi orijinal yapımlarını askıya almıştı.

Bu hamle RTÜK uygulamaları karşısında ortaya konan bir tepki olarak algılandı ve çeşitli çevreler tarafından acaba Netflix Türkiye projelerine bir daha yapmamak üzere son mu veriyor yorumlarına neden oldu. Buna ek olarak ünlü isim Çağan Irmak'ın yönetmenlik koltuğuna oturacağı yeni dizi Şimdiki Aklım Olsaydı da iptal edilince işler iyice karıştı.

Türkiye'de çekilen dizilere Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından şartlı maddi destekler sunuluyor. Bu maddi desteklerin alınabilmesi için gereken tek şart ise senaryonun bakanlık ile paylaşılması oluyor. İşte ulaşılan bilgilere göre Şimdiki Aklım Olsaydı dizisi için de bakanlığa başvuruda bulunulmuş ve doğal olarak senaryo da bakanlığın eline ulaşmış. Dizi ekibinin buradaki amacı ise daha düşük bir bütçe sunarak Netflix'i projeye ikna etmekti. Nitekim bakanlık maddi destek vermeyi onayladı ve proje kabul edildi.

İşte bu görüşmeleri yakından bildiğini ifade eden bir RTÜK görevlisi de olayları tüm şeffaflığı ile ortaya koydu. İsmini vermek istemeyen yetkili şu açıklamalarda bulundu: 

"Toplantı normal geçti. Ancak, Netflix "guerrilla marketing" uyguluyor herhalde. Şöyle bir olay oldu; Aşk 101 isimli dizi çekilirken, yani daha ilk bölümü yayına bile alınmamışken, RTÜK ile LGBT yüzünden çekişme haberleri yayıldı. RTÜK yayınlanmamış bir diziye karışmaz. Senaryoyu önceden de bilmiyor. Ama kimse bunu sorgulamadı. Herkes de beklenti oluştu. Sonra dizi yayınlandı ve baktık herhangi bir eşcinsel rol yok.

"Eskiden bazı şarkıcılar bunu yapardı "RTÜK tarafından yasaklanan klip" diye hiç yasaklanmamış klibi pazara sunarlardı. Şimdi Netflix aynı yola başvurmuş gözüküyor. Yani Netflix beklenti yaratarak film ve dizilerini pazarlamayı tercih ediyor. Şu anda belki masraf kısma, belki prodüksiyon ekibiyle anlaşmama gibi başka bir nedenle diziyi iptal etmiş olabilirler. Ama bunu böyle sunma yerine, RTÜK diyerek dikkati başka yere çekiyorlar."

Yorum Gönder

0 Yorumlar