iPhone 12 Tanıtımı Yapıldı, İşte Özellikleri

iPhone 12 Tanıtımı Yapıldı, İşte Özellikleri

Apple, yeni telefon modeli iPhone 12'yi resmi olarak 13 Ekimde gerçekleşen “Hi, Speed” yani “Merhaba, Hız” isimli etkinlikte tanıttı.

Apple’ın Covid-19 salgını nedeniyle ilk kez bir iPhone modelini hem bir ay gecikmeli hem de online olarak tanıttı. ABD merkezli teknoloji devi Apple, bu akşam saat 20:00'de düzenlediği etkinlikte iPhone 12 modelini tanıttı.

Apple'ın 4 farklı modelin tanıtacak olduğu etkinliğin isminin “Hi, Speed” yani “Merhaba, Hız” isminde olması, yeni cihazlarda hıza vurgu yapıyor olarak yorumlandı ve ''cihazların 5G özelliğine sahip olacağını mı işaret ediyor?'' diye düşündürmüştü. Resmi duyuru ile iPhone 12'nin diğer modellerde olduğu gibi 5G özelliğine sahip olduğu kesinlik kazandı.


Tasarımlara genel hatlarıyla baktığımızda, alüminyum bir kasa ile birlikte gelecek olan iPhone 12 serisi ile iPhone 11 serisi arasındaki en büyük farkın keskin köşeler olduğu dikkatimizi çekiyor. Ayrıca iPhone 12 serisinin seramik kalkan geliştirmesi ile düşmelere karşı 4 kat daha dayanıklı olduğu ifade edildi.

iPhone 12'nin bir önceki modeline kıyasla yüzde 11 oranında daha ince, yüzde 15 oranında daha küçük ve yüzde 16 oranında daha hafif olduğu vurgulandı. Bunun yanı sıra önceki modelde olduğu gibi yine benzer bir çentik yapısı karşımıza çıkıyor.


Siyah, beyaz, yeşil, kırmızı ve mavi olmak üzere 5 farklı renk seçeneği ile kullanıcıların beğenisine sunulacak olan modelin özelliklerine değinecek olursak; iPhone 12 gücünü, iki tanesi yüksek performanslı olmak üzere bünyesinde toplamda 6 çekirdek barındıran A14 Bionic işlemci yongasından alıyor. İşlemci 5 nm fabrikasyon süreci ile üretiliyor.

iPhone 12'de 6.1 inç büyüklüğünde Super Retina OLED panel ekran kullanılıyor. Apple yeni modelinde cam yerine Corning tarafından geliştirilen özel bir seramik kullanıyor. Cihazda kullanılan 480 ppi piksel yoğunluğuna sahip bu ekranın çözünürlüğü 2532 x 1170 piksel değerinde olacak ve ekran 60 Hz yenileme hızına sahip olacak. Ayrıca cihaz 1200 nits parlaklık sunabilecek.


iOS 14 ile birlikte karşımıza çıkan cep telefonu, 4 GB RAM sunarken, 64 / 256 / 512 GB depolama seçenekleri, 2775 mAh pil, Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.0 desteği gibi özellikler sunuyor. Cihaz bu batarya ile 15 saat video oynatabiliyor veya 50 saat kesintisiz müzik çalabiliyor.

Kare şeklinde arka kamera modülüne sahip iPhone 12'de 12 MP + 12 MP şeklinde, geniş ve ultra geniş açılı çift arka kamera kullanılıyor. Birinci kamera f/1.6 diyafram değerinde geniş açı sunarken ikinci kamera ise f/2.4 diyafram değerinde ultra geniş açı özelliğine sahip. iPhone'un geliştirilen ön kamerası ise yine aynı şekilde f/2.2 diyafram değerinde 12 MP çözünürlük sunuyor.


Telefonda ana kamera videoda 4K 60 fps çözünürlük sunarken ön kamera ise 4K 30 fps video kayıt özelliğine sahip. Telefonun ön kamerası iPhone 11'de olduğu gibi ağır çekim özelliği ile geliyor. Telefonda yine bir önceki modelinde olduğu gibi, Smart HDR ve gelişmiş gece modu özelliği de yer alıyor.


iPhone 12 ABD'de 799 dolar gibi bir fiyat etiketi ile satışa sunulacak. Türkiye pazarında da satılması beklenen iPhone 12 serisinin ülkemizdeki satış tarihi ile ilgili şu an için resmi bir bilgi bulunmuyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar