İstanbul'da Toplu Taşımalarda HES Kodu Dönemi Başlıyor İstanbul'da Toplu Taşımalarda HES Kodu Dönemi Başlıyor

İstanbul'da Toplu Taşımalarda HES Kodu Dönemi Başlıyor


Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe konulan İçişleri Bakanlığı’nın şehir içi toplu ulaşımda HES Kodu kullanılmasına yönelik genelgesi ile toplu taşımada HES kodu uygulaması hayata geçirilmişti. Belediyelirin bu konudaki hazırlıkları tam hızıyla devam ediyor.

İBB'den yapılan açıklamaya göre, İstanbulkart ile Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması arasında entegrasyonunun sağlanması noktasında, İBB iştiraki BELBİM ile Sağlık Bakanlığı teknik ekipleri gerekli teknik entegrasyon çalışmalarına başladı.

İstanbul'da toplu taşımada HES kodu nasıl kullanılacak?

Sağlık Bakanlığı ile entegrasyona giden İBB, bu işlemlerin ardından HES kodu toplu taşımada kullanılmaya başlanacak. Böylece Covid-19 yani koronavirüs tanısı konan kişiler ya da onlarla temasta olanların kişiselleştirilmiş İstanbulkartları askıya alınacak.

İstanbul’da toplam 34 milyon 260 bin 87 adet İstanbulkart bulunuyor. Bunların 8 milyon 260 bin 87 adedi (Yüzde 24) kişiselleştirilmiş durumda. Halen kişiselleştirilmemiş kartların kişiye özel hale getirilmesi için de çalışma başlatıldı. Çalışmaların bitmesiyle beraber İstanbul'da toplu taşımada HES kodu dönemi de başlamış olacak.

Yorum Gönder

0 Yorumlar