Huawei Harmony OS Beta Sürümünü Piyasaya Sürüyor! Huawei Harmony OS Beta Sürümünü Piyasaya Sürüyor!

Huawei Harmony OS Beta Sürümünü Piyasaya Sürüyor!

Huawei Tüketici İş Grubu Yazılım Geliştirme Başkanı Wang Chenglu, plana sadık olduklarını ve geçtiğimiz eylül ayında gerçekleştirilen Huawei Geliştirici Konferansı’nda açıklandığı gibi HarmonyOS beta sürümünün 18 Aralılk'ta akıllı telefonlara geleceğini söyledi.

ABD ile Çin arasında yaşanan gerginlik nedeniyle Google servislerini kullanamayan akıllı telefon üreticisi Huawei, kendi mobil servislerini geliştiriyordu. Şimdi de tamamen kendilerinin geliştirdiği işletim sistemi ile kullanıcıları karşılamaya hazırlanıyor. Akıllı telefonlar için geliştirilen sürümün beta versiyonu 18 Aralık'tan sonra yeni cihazlarda kullanılmaya başlanacağı açıklandı. Aynı zamanda şirketin piyasada bulunan modellerinin de yüzde 90'nı gelecek olan bir güncelleme için hazır olması gerektiğini belirtti. 18 Aralık tarihinde çıkacak betanın 2021 yılının Ocak ve Şubat aylarında piyasada bulunan bazı akıllı telefonlara da sunulacağı yapılan planlar arasında yer alıyor. 


Chenglu’ya göre HarmonyOS, kullanıldığı cihazdaki CPU, bellek, ekran, hoparlör gibi bileşenleri bir modül olarak kabul ediyor. Bu nedenle HarmonyOS, cihazlar arası bağlantı kurarken modüller arasındakine benzer bir bağlantı kuruyor.

Huawei, HarmonyOS beta ile birlikte işletim sistemini destekli sistemler için açık kaynaklı olarak sunuyor ve yapılan açıklamalara göre HarmonyOS geliştirme sürecine 120’den fazla Huawei stratejik ortağı, 20 donanım ortağı ve 100 binden fazla geliştirici katılmış durumda.

Yorum Gönder

0 Yorumlar