Spam Aramalara Artık Son! İYS Sitemi Devreye Giriyor...

Spam Aramalara Artık Son! İYS Sitemi Devreye Giriyor...

Artık kullanıcıları canından bezdiren spam arama, mesaj ve e-postalara düzenleme geliyor. İleti Yönetim Sistemi İYS ile artık isteyen istediği kişiye SMS atıp, arayamayacak. En azından sistemin iddiası bunu sonlandıracağı yönünde.

Sistem temelde Hizmet Sağlayıcı ve Vatandaş olmak üzere iki farklı kesime hizmet veriyor. Vatandaş olarak bizler bu sistemi kullanarak kimlerin bizi ticari anlamda arayabileceğini, SMS ve mesaj gönderebileceğini belirleyebileceğiz. Ayrıca spam arama ve iletileri İYS sisteminin internet sitesi üzerinden şikayet edebileceğiz.

www.iys.org.tr adresinden hizmet veren yeni servis, Ticaret Bakanlığı'nın izni ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından hayata geçirildi. İYS'de ticari olarak arama yapmak ya da SMS/e-posta göndermek isteyen şirketler için paketler de bulunuyor.

Günümüzde hemen her gün 0850 numaraları bir yerden arandığımız ya da kombicisinden yasadışı bahis sitelerine kadar birçok yerden SMS ya da e-posta aldığımız düşünüldüğünde İYS sisteminin bu spam arama ve mesajları nasıl engelleyeceği merak konusu oluyor.

Halen Hizmet Sağlayıcılar'a açık olan İYS platformunun sitesi 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren biz vatandaşlar tarafından da kullanılabilir hale gelecek. Bu tarihten sonra vatandaşlara ticari olarak gönderilecek mesajları tek bir kanaldan reddetme ve düzenleme imkanı sunulacak.

Öte yandan bankalar ya da hizmet aldığımız operatörler gibi kurumların hizmetimizle ilgili gönderdiği arama, SMS ve mesajlar İYS kapsamında değerlendirilmeyecek.

Yorum Gönder

0 Yorumlar