2. El Otomobil Fiyatları Düşmeye Başladı 2. El Otomobil Fiyatları Düşmeye Başladı

2. El Otomobil Fiyatları Düşmeye Başladı

Koronavirüs ve ekonomik göstergelerin pazardaki bütün dengeleri değiştirdiği otomobil sektöründe bir ilk yaşandı. Pazarın alt üst olduğu son bir yılda yaşanmayan bir durum ortaya çıktı ve ikinci el otomobil pazarında fiyatlar düştü.

Pandemi süreci yüzünden fiyatların uçtuğu ve anlamsız noktalara geldiği ikinci el pazarında son bir yıldır ilk kez yaşanan bir durum ortaya çıktı ve fiyatlar düştü.
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından açıklanan verilere göre Kasım ayın otomobil satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37,8 azalarak 80 bin 141 adet oldu.

Dünya.com'un haberine göre sektördeki farklı gelişmeler araç fiyatlarının düşmesine yol açtı. Dünya.com’a konuşan ikinci el fiyatlandırma şirketi Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın şunları söyledi:

“Son 1 yıldır yükselen 2.el araç talebi ve fiyatları ilk kez düştü. Ayrıca, uzun zamandır elinde yüksek maliyetli 2.el araç tutan esnaf ve satıcı da bu koşullarda daha fazla stok maliyeti yüküne dayanamayıp fiyatları düşürdü. Kasım ayındaki 2.el’deki fiyat düşüşlerinin ortalama yüzde 6-12 arasında olduğunu gözlemledik” şeklinde konuştu.

Yorum Gönder

0 Yorumlar