Toplu Ulaşımda HES Kodu Dönemi Başladı! Son Tarih 15 Ocak! Geçiş İşlemleri Şu Şekilde Toplu Ulaşımda HES Kodu Dönemi Başladı! Son Tarih 15 Ocak! Geçiş İşlemleri Şu Şekilde

Toplu Ulaşımda HES Kodu Dönemi Başladı! Son Tarih 15 Ocak! Geçiş İşlemleri Şu Şekilde

İstanbulkart - HES Kodu Eşleştirmesi ile Güvenli Ulaşım 

Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 önlemleri kapsamında aldığı kararda toplu ulaşımda HES kodu kontrolü yapılması zorunlu hale getirildi. Halk sağlığını güvence altına alan bu karar ile birlikte, pandemi döneminde, şehir içi ulaşımının daha güvenli hale getirilmesi hedeflenmektedir.

Temaslı Kişiye Geçiş İzni Verilmeyecek!

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre,  tanılı ya da temaslı olup izolasyonda olması gerekirken şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgileri ilgili makamlarla paylaşılmaktadır. Covid-19 tanılı hastaların, taşıyıcıların veya bu kişilerle temasta olanların toplu ulaşım kullanımı geçici olarak engellenecektir.


HES Kodumu Nasıl Alırım?

Hes Kodu'nu almak için Sağlık Bakanlığı’nın 
https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/hes.html adresini ziyaret etmen yeterli. 

HES Kodumu İstanbulkart’ım ile Nasıl Eşleştiririm?

Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS üzerinden aldığın HES Kodunu, kişisel bilgilerini ve telefon numaranı https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul sitesindeki gerekli alanlara doldurarak tanımlayabilirsin. Eğer İstanbulkart Mobil kullanıcısıysan uygulamaya ilk girişte gerekli yönlendirmelerle birkaç adımda tanımlamanı yapabilirsin.  

Yorum Gönder

0 Yorumlar