Windows 10X İle Birlikte Uygun Fiyatlı PC'ler Yolda

Windows 10X İle Birlikte Uygun Fiyatlı PC'ler Yolda

Microsoft, geçtiğimiz yıllarda Windows 10X işletim sistemini duyurmuştu. Çift ekranlı ve uygun fiyatlı cihazlar için geliştirildiği söylenen bu işletim sistemi için artık geri sayım başladı. Gelen bilgilere göre; Microsoft, Windows 10X üzerindeki çalışmalarını tamamladı ve bunu 3. parti üreticilere sunmaya hazırlanıyor.

Aktarılan bilgilere göre; Windows 10X ile çalışacak olan uygun fiyatlı PC'ler, 2021'in ilkbahar aylarında satışa sunulacak. Windows 10'un hafif bir sürümü olan 10X, sunduğu özellikler ile ana sürümü aratmıyor.

Lisanslama konusunda da üreticilere kıyak geçecek olan Microsoft, Windows 10X'in Lite sürüm gibi olmasından dolayı donanımı yormayacak. Bu sayede daha uygun fiyatlı bilgisayarları piyasada görebileceğiz. Peki, Microsoft'un PC sektörüne yeni bir soluk kazandıracağı Windows 10X neler sunuyor?
Windows 10X, modern teknolojilerle oluşturulmuş yeni bir kullanıcı arabirimi içeriyor. Bu arabirim cihazınızın kullanımına bağlı olarak ayarlanarak özelleştirilebiliyor. Örneğin, katlanabilir bir PC'yi kullanıcı birkaç farklı şekilde kullanmak isteyebilir. Kullanıcı PC'yi katladığı zaman farklı bir arabirime otomatik olarak geçiş yapmasını sağlayabiliyor.

Windows 10X'te Denetim Masası, Dosya Gezgini ve hata iletişim kutuları ve simgeleri gibi eski öğeler de yer almıyor. Bu sayede daha basit ve sade bir deneyim sunuluyor.

Microsoft, Windows 10X'te Başlat menüsü deneyimini üretkenliğe odaklanarak yeniden tasarlıyor. Üst kısımda ayrıca web'de arama yapabilen sistem çapında bir arama çubuğu da yer alıyor. Uygulamalar listesi, kullanıcıların ilk birkaç satırda hangi uygulamaların görüneceğini yeniden düzenleme yeteneği ile özelleştirilebilir.
Windows 10X, ortalanmış bir tasarıma sahip yeni bir uyarlanabilir Görev Çubuğu ile geliyor. Başlat ve Görev Görünümü düğmeleri ortada görünüyor ve ikisi arasında çalışan ve sabitlenmiş uygulamalar burada yer alıyor. Bir uygulamayı açtığınızda, Başlat ve Görev Görünümü düğmeleri yavaşça yayılıyor ve Görev Çubuğuna çok daha akıcı bir görünüm sunulunuyor.

Bazı yeni animasyonlar da sisteme ekleniyor. Örneğin; Başlat ve Görev Görünümü düğmelerinin tıklandığında kendi animasyonları var ve çalışan uygulamaları Görev Çubuğunda simge durumuna küçülttüğünüzde uygulama simgelerinde hafif bir animasyon görünüyor.
Tabletlerde, kullanıcılar artık Başlat menüsüne erişmek için Görev Çubuğu'nda herhangi bir yere kaydırabiliyor. Bu da dokunmatik PC kullanıcılarının uygulama listelerine erişmesini kolaylaştırıyor.

Yeni Başlangıç ​​ve Görev Çubuğu deneyimlerine ek olarak, yeni bir Eylem Merkezi de bulunuyor. Yeni tasarım, Eylem Merkezi'nden hiç ayrılmadan daha fazla kontrol için belirli hızlı eylemlere sahip.

Ayrıca, ayrı bir kutuda yer alan bildirimler ile kontrol merkezini taklit edecek şekilde tasarlanıyor. Bu yeni Eylem Merkezi, ses kontrolleri, güç seçenekleri ve pil yüzdesi gibi öğeleri içeriyor. Desteklenen bir uygulamadan müzik çalarken Eylem Merkezi'nde görünen yeni bir müzik kontrol kullanıcı arayüzü de bulunuyor.
Windows 10X'in her parçası yeniden tasarlandığından, kullanıma hazır deneyim de modern bir görünüm ile güncellendi. Yeni kurulum ekranı sayesinde kullanıcılar sıfırlama işleminden sonra daha sade bir arayüz ile kolayca kurulum yapabiliyor.
Windows 10X modern bir çekirdeğe sahip olduğundan, klasik Dosya Gezgini gibi eski bileşenler artık bu sistemde mevcut değil. Bu, Microsoft'un Windows 10X'e özel yeni bir Dosya Gezgini oluşturduğu ve OneDrive etrafında oluşturulduğu anlamına geliyor. Yeni Dosya Gezgini sayesinde kullanıcılar daha akıcı bir deneyim yaşayacak.

Yorum Gönder

0 Yorumlar