WhatsApp İçin Rekabet Kurumundan Karar Çıktı WhatsApp İçin Rekabet Kurumundan Karar Çıktı

WhatsApp İçin Rekabet Kurumundan Karar Çıktı

Milyonlarca kullanıcısı olan WhatsApp, asrın hatasını yaparak kullanıcı verilerini toplayacağını ve yeni gizlilik politikasını kabul etmeyenlerin uygulamayı kullanamayacağını açıklamıştı. Bu olaydan sonra tepki üzerine tepki alan bir çok kullanıcısını da Telegram ve Signal'e kaptıran WhatsApp, bu kararı ertelediğini açıklamıştı. Dünya çalkalanırken, Türkiye'de de Rekabet Kurumu boş durmamış ve WhatsApp için soruşturma başlatmıştı. Bugün Rekabet Kurumu WhatsApp'ın hükmünü verdi. Açıklamalara göre; WhatsApp, Türkiye'de kullanıcıların verilerini toplayamayacak. Facebook cephesi şimdilik konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Ancak Facebook'un, WhatsApp için verilen bu karar hakkında 60 gün içinde Ankara İdari Mahkemesi'ne itiraz etme hakkı var. Eğer Facebook bu karara itiraz ederse konu tekrardan değerlendirilecek.

Kullanıcıların verilerini toplayıp, Facebook ve iştirakleri ile paylaşacak olan WhatsApp, yeni politikasını 15 Mart 2021 tarihine ertelemişti. Muhtemelen Avrupa Birliği ülkelerinden de bu karar hakkında da bir soruşturma başlatılacak.

WhatsApp'ın kullanıcılarının verilerini toplayıp işlemesinin önüne ülkeler kendi aldıkları kararlar ile geçecek gibi görünüyor. Eğer WhatsApp kararında ısrar ederse bazı ülkelerde erişim engeli yaşayabilir.

Telegram ve Signal gibi bir çok mesajlaşama uygulamasına kullanıcılarını kaptıran WhatsApp'ın veri toplayıp işleme konusunda tamamen geri adım atmasını bekliyoruz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar