Çin'den Devrim Gibi Karar! Android'ten Ayrılıyorlar

Çin'den Devrim Gibi Karar! Android'ten Ayrılıyorlar

ABD'nin Huawei'yi yasaklamasından sonra, Çinli üretici kendi sistemi olan Harmony OS'in testlerine başladı. Bu süreçte tıpkı Google Mobil Servisleri (GMS) gibi, Huawei de Huawei Mobile Servisleri (HMS) kullanıma sunmak zorunda kaldı. Şu anda, birkaç Huawei cihazı zaten Huawei Mobil Hizmetlerini kullanıyor. HMS şimdi sadece Huawei'ye özel olmaktan çıkıyor. Çinliler resmen Android'e ve Google'a savaş açıyor.

Huawei çalışanı Akiba Ziluo'ya göre; Meizu, Huawei’nin HMS Core hizmet özelliklerine erişecek. Diğer bir deyişle Meizu cihazları, HMS Core'u Huawei Mobil Hizmeti üzerinden entegre eden kullanıcılara destek sağlayacak.

Çinli üretici, geçen yıl HMS Core 5'i tanıtmıştı. HMS Core 5 ile diğer üreticilerin de bu servisleri kullanmasının önü açılmıştı. HMS Core 5'in katmanları arasında; Uygulama Hizmetleri, Grafikler, Medya, Yapay Zeka (AI), Akıllı Cihaz, Güvenlik ve Sistem yer alıyor. GMS'ye büyük bir rakip olan HMS hem güvenli hem de hızlı olması ile dikkat çekiyor.

HMS'de ayrıca Huawei bulut depolama, Huawei makine öğrenimi hizmetleri, panoramik teknoloji hizmetleri, uygulama içi ödeme, reklam hizmetleri, push hizmetleri, analiz hizmetleri ve diğer işlevler de yer alıyor.

HMS Core şu anda Android, Harmony OS ve LiteOS'un üç ana sistemi için geçerli. Terminal sistemindeki Huawei'nin bir dizi uygulaması için destek sağlanabiliyor. Uygulama geliştiricileri, HMS'nin API'ları sayesinde uygulamalarını kolayca bu servislere entegre edebiliyor.

Huawei'den sonra Meizu'nun da bu servislere kendi isteği ile geçecek olması, Google'a ve Android'e bir savaşın açıldığını gösteriyor. Özellikle Harmony OS'in oturması ile diğer Çinli üreticileri de bu işletim sistemine geçiş yapabilir. Amerika'dan bağımsız olmak isteyen Çinli üreticiler bu amaçlarına 4-5 yıl içerisinde kolayca ulaşacak gibi görünüyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar